Zielone Świątki 2024. Na czym polega to święto? Jak je dawniej obchodzono?

zielone świątki
Zielone Świątki 2023
Źródło: Aleksey Malchikov/Getty Images
W tradycji chrześcijańskiej Zielone Świątki to inna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, które obchodzone jest 7 tygodni po Wielkanocy. Kiedy wypadają w 2024 roku? Czy są dniem wolnym od pracy? Na czym polega to święto? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Kiedy są Zielone Świątki w 2024?

W 2024 roku Zielone Świątki wypadają w niedzielę 19 maja. To święto ruchome, które wpisywane jest do kalendarza świąt chrześcijańskich 49. dni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Zielone Świątki to dzień wolny od pracy. Zwykle wypada w niedzielę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dawne obrzędy i zwyczaje

DD_20211229_Celebryci_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Bielizna dla kobiet w XIX wieku
Bielizna dla kobiet w XIX wieku

Zielone Świątki - co to za święto?

Zielone Świątki to nazwa potoczna. Święto Zesłania Ducha Świętego wywodzi się z przedchrześcijańskich obrzędów wiosennych. Ówcześni ludzie celebrowali fakt zmiany pory roku na cieplejszą, w której przyroda budzi się do życia.

Obecnie w kościele katolickim Święto Zesłania Ducha Świętego jest uważane za najważniejsze po Wielkanocy i Bożym Ciele. Przyjmuje się, że obchodzona w 50 - tym dniu od Wielkanocy Niedziela Zesłania Ducha Świętego była początkiem Kościoła. Zgodnie z nauką kościoła katolickiego w tym dniu ludzkość jednoczy się w Duchu Świętym i odsuwa na bok wszelkie dzielące je różnice.

Zielone Świątki - zwyczaje dawniej i dziś

Zielone Świątki to ruchome święto, które wypada w maju lub czerwcu, czyli w momencie intensywnego rozkwitu przyrody. W związku z bujnie rozwijającą się roślinnością i świeżymi plonami, w czasach przedchrześcijańskich miały miejsce różne obchody, zróżnicowane w poszczególnych regionach. We wschodniej Polsce, zwłaszcza na Podlasiu były to Palinocki, a na południu Polski - Sobótki.

Mimo różnych nazw i obrzędów łączył je jeden cel. Wszelkie mniej lub bardziej magiczne praktyki miały zapewnić ludziom obfite plony, a niekiedy też chronić gospodarstwa przed urokami. Domostwa przyozdabiano zielonymi gałązkami i kwiatami.

W niektórych miejscach w Polsce, np. na Roztoczu, pojedyncze gospodarstwa, a niekiedy nawet całe wsie, praktykują ten zwyczaj do dziś . Inną zwyczajową praktyką było palenie ognisk, gromadzenie się przy nich, ucztowanie i tańczenie. Tańce wokół ognia są popularne do dziś, głównie wśród podhalańskich i zagórzańskich górali. Tam też odpala się od ognia rodzaj pochodni, z którą obchodzi się pola, aby odpędzić złe duchy i zapewnić zasianym roślinom spokojne wzrastanie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości