Styl życia

Dzięki rodzinie odnalazł powołanie. Jan Karczewski uważany jest za przyszłość kurpiowskiego folkloru

Styl życia

Jan Karczewski to jeden z muzyków zespołu Podsybka Kurpiowska. Mimo młodego wieku, aktywnie działa i popularyzuje folklor swojego regionu. Jak przyznaje, wszystko co do tej pory udało mu się zrealizować, zawdzięcza pradziadkom, którzy dzielą się z nim historiami z przeszłości i tradycją.

Zespół folklorystyczny Podsybka Kurpiowska

Zespół składa się z 30 utalentowanych i zapalonych muzyków, którzy sami wyszukują od swoich babć, ciotek i starszych ludzi dawnych melodii oraz tekstów. Członkowie grupy pochodzą w różnych gmin, które dzieli prawie 80 kilometrów. Z tego względu muzycy spotykają się raz w tygodniu, a miejsce ich prób znajduje się dokładnie w połowie drogi, tuż przy rzece Narew. Jednym z członków zespołu jest Jan Karczewski - młody mężczyzna, któremu muzyka gra w sercu od dziecka.

Jan Karczewski - regionalista i animator kultury

Jednym z członków zespołu jest Jan Karczewski - młody i zasłużony animator kultury, muzykant, instruktor regionalista. Od dzieciństwa gra na akordeonie i harmonii, a także z sukcesem skupia wokół siebie innych młodych ludzi, którzy chcą śpiewać, grać i tańczyć na kurpiowską nutę. Muzyk debiutował już na scenie podczas Przeglądu Skrzypków i Harmonistów Kurpiowskie Granie w Lelisie. Grał i współtworzył kapelę Sobotnie Granie, z którą był na festiwalu w Kazimierzu. Przez tubylców uważany jest za przyszłość kurpiowskiego folkloru.

To granie i zainteresowanie folklorem bierze się z szacunku do dziadków i pradziadków. Mam to szczęście, że moi pradziadkowie żyją i dużo opowiadają. Zawsze to powtarzam, że to wszystko jest właśnie dzięki nim. Gdybym od nich tego nie usłyszał, myślę, że może poszedłbym w muzykę, a nie w folklor. Oni o tej tradycji pamiętali i nie wstydzą się tego

- powiedział Jan.

Muzyk uczy słów starych utworów nawet starszych od siebie członków zespołu.

- On potrafi znaleźć takie piosenki sprzed stu lat. Ja, jako starszy człowiek, się wzruszam. – powiedział Jan Sierzputowski, który śpiewa w zespole Podsybka Kurpiowska.

Podsybka Kurpiowska na scenie Dzień Dobry TVN

Choć grupa liczy 30 osób, na naszej scenie artyści zaprezentowali próbkę twórczości w okrojonym składzie. Dla naszych widzów zagrali: Jan Karczewski, Michał Orłowski, Dominik Koziatek. Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Dawid Podsiadło odwiedzi cię w domu, jeśli wygrasz jego aukcję. Szalony pomysł muzyka na rzecz WOŚP

Kasia Cerekwicka o nowej płycie i pasji, na którą znalazła czas po 30-tce. "To było moje marzenie jeszcze przed muzyką"

Paweł Tur - artysta, któremu muzyka gra w sercu od najmłodszych lat

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Katarzyna Chętnik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości