Styl życia

Co zrobić, kiedy niemowlę kurczowo zaciska piąstki? Ekspert odpowiada

Styl życia

Czy należy niepokoić się tym, że niemowlę mocno zaciska piąstki? Jakie działania podejmować w takiej sytuacji? Porad rodzicom udzielił gość Dzień Dobry TVN, fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Rodzice często niepokoją się tym, że niemowę ma mocno zaciśnięte piąstki. Dziecko zaciskając je, chowa kciuk do wewnątrz dłoni. Objawem niepokojącym jest sytuacja, w której dziecko zaciska piąstki bardzo mocno, a kciuk jest na tyle przywiedziony i schowany, że prawie go nie widać. W jakich sytuacjach należy udać się po poradę i pomoc.

Powody zaciskania piąstek przez niemowlę

Odruch chwytny dłoni jest zaliczany do odruchów pierwotnych. Początkowo te odruchy są bardzo silne – dziecko może tak mocno zacisnąć piąstkę na naszym palcu, że np. bylibyśmy w stanie bez dodatkowej pomocy podciągnąć malucha z leżenia tyłem do siadu. W miarę upływu czasu, kiedy układ nerwowy małego człowieka dojrzewa, a dłoń zaczyna pełnić funkcję podporową (zazwyczaj jest to 5., 6. miesiąc życia), odruch ten słabnie i w końcu całkowicie zanika. Cały czas doskonali się także umiejętność coraz bardziej precyzyjnego chwytu.

Prowadzące Dzień Dobry TVN zapytały o powody zaciskania piąstek u niemowląt. Ekspert zauważył, że u noworodków i niemowląt na pierwszy plan przebija się fizjologia. Ona daje obraz dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego. Na początku małe dziecko nie jest bowiem panem swojego ciała. Układ nerwowy dojrzewa. – Między trzecim a piątym miesiącem życia z robocopa, który cały jest sztywny, robi się bollywoodzki tancerz. Pojawia się dużo rekreacji. To jest fascynujący proces – mówi Paweł Zawitkowski

Czy trzeba niepokoić się, gdy niemowlę zaciska kurczowo piąstki? – W większości przypadków nie trzeba. To jest część rozwoju dziecka i osoby dorosłej. To jest komunikat, że jest stan podniecenia emocjonalnego - wskazuje eskpert.

Przyczyny zaciskania piąstek przez niemowlę

Mogą to być drobne zakłócenia mechanizmów adaptacyjnych, np. refluks żołądkowy czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dzieciom, które cierpią z tego powodu również trudniej jest opanować ciało.

Ekspert porównuje emocjonalny obraz poczucia zagrożenia, jakiego doświadcza niemowlę, do nauki jazdy na nartach czy na łyżwach w przypadku dorosłych osób. – W takich sytuacjach wracamy do atawizmów. To są pierwotne reakcje odruchowe.

Co można zrobić, gdy niemowlę kurczowo zaciska piąstki?

Najważniejszy jest bezpośredni kontakt rodzica z dzieckiem. – Najlepszą zabawką dla niemowlaka jest twarz rodzica i dotyk naszych rąk. To jest forma stymulacji rozwojowej. Na ten kontakt naszego ciała z ciałem malucha zwracamy też szczególną uwagę, żeby trochę wycofać się z takiego trendu, że zabawkami załatwimy wszystko – mówi ekspert.

Paweł Zawitkowski pokazuje też, jak ułożyć dziecko, by pomóc mu zwalczyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego – należy przełożyć je przez udo i delikatnie masować.

– Od samego początku towarzyszymy dziecku w jego rozwoju. Im lepsze są nasze gesty, tym dziecko jest spokojniejsze, luźniejsze, ładniej porusza się w naszych rękach. Im bardziej ostre są nasze reakcje i ruchy, tym bardziej dziecko się boi – mówi ekspert.

Jest mnóstwo gadżetów, które możemy wykorzystywać w przepadkach szczególnie drażliwych, kiedy dziecko jest w ciągłym alercie, np. z powodu dolegliwości. Ekspert zaprezentował zabawki, których dziecko nie jest w stanie chwycić w dłonie i nie puścić. Chodzi o gadżety, których dziecko nie chwyci zdecydowanym ruchem, a które są miłe w dotyku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Molestowanymi dziećmi z Izdebek zajęły się zakonnice. Gmina nie chciała płacić na ich utrzymanie

Mamy znalazły sposób, jak ćwiczyć nie rozstając się z maluchem. Buggy gym zawojował Polskę

Najnowsze badania: Niemowlę karmione butelką spożywa miliony cząsteczek mikroplastiku

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości