Styl życia

Wiesław Prządka - jedyny w Polsce bandoneonista. "Tylko wariat podejmie się nauki na tym instrumencie"

Styl życia

Aktualizacja:

Wiesław Prządka jest jednym z najwybitniejszych polskich akordeonistów oraz jedynym Polakiem grającym na bandoneonie diatonicznym. W naszym studiu nie dość, że zagrał tango, to dodatkowo zademonstrował, jak działa ten niesamowicie trudny instrument.

Bandoneon a akordeon

Choć w Argentynie wszyscy grają tango na bandoneonie, to instrument ten powstał w Niemczech w połowie XIX wieku. Służył do liturgii kościelnej zamiast organów. Dopiero później za sprawą emigracji dotarł do Ameryki Południowej, gdzie do dziś cieszy ogromną popularnością.

Na pierwszy rzut oka bandoneon przypomina akordeon guzikowy. W rzeczywistości jednak diametralnie się od niego różni. Bo bandoneon bowiem jest niezwykle trudnym instrumentem do nauki gry. Doskonale wie o tym Wiesław Prządka, który jako jedyny w Polsce gra na bandoneonie diatonicznym.

Wiesław Prządka - jedyny bandoneonista w Polsce

Jego przygoda z tym instrumentem rozpoczęła się 20 lat temu... W 2000 roku pianista Waldemar Malicki zaprosił go do programu z muzyką Astora Piazzolli . Wiesław Prządka pojechał wówczas z akordeonem i odkrył, że bandoneon ma większe możliwości ekspresji. Dlatego tak jak Piazzolli postanowił grać na nim tango na. Okazało się jednak, że to nie lada wyzwanie.

Astor Piazzolla mawiał, że tylko wariat podejmie się nauki na tym instrumencie i z tymi słowami zgadza się pan Wiesław.

- By nauczyć się na nim grać po pierwsze trzeba być zakręconym na punkcie tej muzyki, a po drugie na punkcie bandoneonu – oświadczył.

Gdy Wiesław Prządka wziął po raz pierwszy bandoneon do ręki, bardzo się zdziwił... bo gra się na nim zupełnie inaczej niż na akordeonie.

- Trudność gry na tym instrumencie polega na tym, że ma chory układ guzików. Dodatkowo na otwieranie i zamykanie wydobywa się inny dźwięk – tłumaczył i dodał, że w instrumencie tym nie ma żadnej logiki, po prostu trzeba zapamiętać, gdzie jest jaki dźwięk.

Miłość do dźwięków bandoneonu jednak zwyciężyła.

- Ma inne brzmienie i amplitudę dźwięku: można tu zagrać od niesamowitego piano do bardzo dużego forte. W tangu są bardzo ważne akcenty, których się nie da się zrobić tak na akordeonie, jak na bandoneonie - tłumaczył.

Zobacz w naszym materiale wideo występ muzyka. Słuchając tanga, ciarki nieraz przebiegną ci po plecach. Przy okazji dowiesz się, jak grać na tym nieintuicyjnym instrumencie.

Wiesław Prządka gra na bandoneonie w Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Zniknęła u szczytu sławy, choć jej piosenki nuciła cała Polska. Czym teraz zajmuje się Renata Dąbkowska? "Wciąż mam plany"

Magda Welc po 10 latach wraca do show-biznesu. Zwyciężczyni "Mam Talent!" nagrywa płytę

Złote Globy 2021 - kto powalczy o statuetkę? Opublikowano listę nominowanych

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości