Styl życia

Uratował 6 osób w karambolu pod Szczecinem. Od dwóch lat z rodziną cieszy się polskim obywatelstwem

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
B. Zalewska, S. Repeła
Już jesteśmy Polakami
Dzień Dobry TVNJuż jesteśmy Polakami

Od dwóch lat pochodząca z Ukrainy rodzina może przedstawiać się jako Polacy. Droga do obywatelstwa nie była jednak łatwa. W czerwcu 2019 r. pod Szczecinem doszło do karambolu, w którym zginęło 6 osób. Ofiar mogło być więcej, gdyby nie Andrzej Sirowacki, który z narażeniem życia wyciągnął z płonących samochodów 6 osób. Za to bohaterskie działanie podczas karambolu rodzina Sirowackich otrzymała polskie obywatelstwo.

Andrzej Sirowacki bohaterem

Do wypadku, podczas którego Andrzej Sirowacki bez wahania ruszył na pomoc jego ofiarom, doszło 9 czerwca 2019 r. na autostradzie A6 w kierunku Świnoujścia na wysokości Szczecina, między węzłami Kijewo a Dąbie. W wyniku zderzenia tira z siedmioma samochodami osobowymi część aut zapaliła się. Zginęło sześć osób, w tym troje dzieci.

Kilka miesięcy później, Andrzej Sirowacki, który ratował ofiary tragicznego wypadku, odebrał wraz z rodziną akty nadania im obywatelstwa polskiego. W imieniu Prezydenta RP wręczył je wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

- Pamiętam, że pojechałem w trasę i zadzwoniła do mnie jakaś pani. Powiedziała, że jest z Urzędu Wojewódzkiego i zaprasza mnie na uroczystość nadania aktu obywatelstwa - wspominał Andrzej Sirowacki.

- Zanim w to uwierzyłem, minęło kilka miesięcy. Nawet w trasie szukałem kiedyś ukraińskiego paszportu na jakąś kontrolę. I nie mogłem go znaleźć. Przypomniałem sobie, że nie muszę przecież go mieć... - dodał.

Andrzej Sirowacki i jego rodzina cieszą się życiem w Polsce

Andriej Sirowackij wraz z żoną Tetianą i córką Aleksandrą i synem Dmytro mieszkają w Strzelcach Krajeńskich w woj. lubuskim Mężczyzna przybył do naszego kraju w 2016 r. z miasta Czerkasy położonego w centralnej części Ukrainy. Najpierw mieszkał i pracował w Słubiach, a po sprowadzeniu rodziny przeprowadził się do Strzelec Krajeńskich. Jest zawodowym kierowcą ciężarówek zatrudnionym w jednej z firm transportowych, a jego żona jest kosmetyczką.

- Pobyt dostawaliśmy na 1,5 roku i musieliśmy za każdym razem składać papiery, żeby zostać. Nie mając obywatelstwa, życie nie jest łatwe - przyznała Tetiana Sirowacka, żona Andrzeja. - Duże kolejki i dużo papierów było. Każdy z nich miał swój termin ważności - podkreślił Andrzej Sirowacki.

Dzisiaj rodzina Sirowackich nie musi martwić się już o pobyt w kraju. Obywatelstwo polskie pozwoliło im m.in. na wzięcie kredytu hipotecznego na zakup domu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: B. Zalewska, S. Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości