obywatelstwo

  obywatelstwo

  W Kanadzie urodziła się dziewczynka, która oficjalnie jest córką dwóch mężczyzn, w tym Polaka. 16 lutego nastąpił przełom w sprawie potwierdzenia jej obywatelstwa.

  Od dwóch lat z rodziną cieszy się polskim obywatelstwem.

  Maria jest bezpaństwowcem, choć urodziła się w Polsce. Nie ma dokumentów, ubezpieczenia i nie może legalnie pracować. Nie mogła też odnaleźć biologicznej matki. Po emisji reportażu "Uwagi! TVN" w życiu pani Marii nastąpił nieoczekiwany zwrot, który może odmienić jej los.

  Maria Domitru ma 22 lata. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale jest bezpaństwowcem. Nie ma żadnych dokumentów i ubezpieczenia, nie może legalnie pracować ani wyjechać za granicę. Do tej pory odrzucano jej wnioski o przyznanie praw obywatelskich. Jak to zmienić, wyjaśnia adwokat Bartłomiej Markiewicz, który wraz z Marią był gościem Dzień Dobry TVN.

  Naturalizacja to nic innego, jak nadanie cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na którego terenie przebywa. Najczęściej związana jest z poszukiwaniem przez cudzoziemców lepszych warunków bytowych – ekonomicznych, społecznych, gospodarczych. Innym powodem jest opuszczanie rodzimego kraju z powodu prześladowań czy bardzo złej sytuacji politycznej. O obywatelstwo starają się więc często uchodźcy.

  Gor Hovsepyan, choć ma dopiero 17 lat, już trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w zapasach. Teraz przed nastolatkiem wielka niewiadoma. Młodemu zapaśnikowi grozi deportacja do Armenii. Poznajcie poruszającą historię Ormianiana.

  Tom Hanks i Rita Wilson oficjalnie zostali obywatelami Grecji. Na zdjęciu opublikowanym w mediach społecznościowych przez premiera Grecji Kyriakosa Micotakisa oboje z dumą trzymają swoje nowe paszporty.

  O kupowaniu zawodników do drużyn narodowych zrobiło się głośno po Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej. Wtedy to właśnie gospodarz zawodów - Katar wystawił drużynę z zawodnikami, którzy za pieniądze zrezygnowali ze swojego obywatelstwa po to, by grać właśnie dla kraju szejków. Jak na tę sprawę patrzą goście Dzień Dobry TVN: były piłkarz Dariusz Dziekanowki i hokeista Mariusz Czerkawski. Co czuli, kiedy grali dla Polski?