Łukasz i Tomasz Konieczni, czyli bracia z operowym głosem. "Potrzebujemy sprawdzenia się, wyjścia na scenę"

Bracia śpiewacy
Tomasz Konieczny to jeden z najlepszych barytonów. Występuje w najsłynniejszych teatrach świata, a jego domem jest Opera Wiedeńska. Jego 13 lat młodszy brat Łukasz również jest śpiewakiem przez lata związanym z Nadreńską Operą. Jak zostali cenionymi artystami? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Dzieciństwo braci Koniecznych

Tomasz i Łukasz Konieczni urodzili się w Łodzi. W dzieciństwie nic nie wskazywało na to, że zostaną śpiewakami. Mamie - ekonomistce i tacie - pracownikowi fabryki zegarków na myśl nie przyszło, że któryś z ich synów może związać swoją przyszłość ze sceną. Często zabierali swoje pociechy do ogrodu botanicznego i starali się w nich zaszczepić miłość do przyrody. Starszy syn miał zostać inżynierem.

- Tata bardzo popychał mnie w kierunku bycia inżynierem i z taką myślą uczyłem się w podstawówce, a potem w liceum. W podstawówce byłem olimpijczykiem fizycznym , więc to był powód, dla którego dostałem się do (...) elitarnej szkoły w Łodzi, która kształciła ścisłe umysły. Potem to się zupełnie inaczej potoczyło. Ojciec był chyba przerażony tym, że w ogóle jakiekolwiek wykształcenie artystyczne w moim wypadku wchodzi w grę. (...) W ogóle nie przypuszczałem, że mamy jakiś głos, który nadaje się do śpiewania . Jeszcze w liceum przygrywałem na gitarze. To była bardzo fajna rzecz, bo to przyciągało dziewczyny, natomiast samo śpiewanie to jest jedną z największych niespodzianek w moim życiu - powiedział Tomasz Konieczny w Dzień Dobry TVN.

Tomasz i Łukasz Konieczni o śpiewie

Talent Tomasza odkryła jego nauczycielka matematyki ze szkoły średniej. Wówczas pochłonęło go aktorstwo. Zadebiutował w 1992 roku w filmie Andrzeja Wajdy pt. "Pierścionek z orłem w koronie". Zaczynał w łódzkiej filmówce, jednak zdawał sobie sprawę, że tam nie zrobi kariery, przez co wyjechał do Warszawy, gdzie studiował śpiew w Akademii Muzycznej. Równocześnie Łukasz postanowił pójść w ślady starszego o 13 lat brata.

- Ja myślę, że mi było pod tym względem łatwiej, bo jednak mój brat w pewnym sensie przetarł drogę . Moi rodzice już chyba w pewnym sensie zobaczyli, z czym to się je. (...) Mój brat mnie przestrzegał i chyba miał rację. (...) Był w pewnym sensie moim drugim tatusiem i tak też do dzisiaj zostało, ale pracujemy nad tym. (...) Jesteśmy niskimi głosami, aczkolwiek mój brat jest barytonem, a ja jestem basem - mówił Łukasz Konieczny w naszym programie.

Tomasz chciał spróbować sił za granicą. Wyjechał wówczas do Drezna, by wykluczyć możliwość zostania śpiewakiem operowym. Doceniono go jednak i zaczął odnosić sukcesy. Stwierdził: "Zawód śpiewaka operowego, w przeciwieństwie do zawodu aktora, jest absolutnie międzynarodowy". Łukasz z kolei najpierw we Wrocławiu skończył Akademię Muzyczną, a później wyjechał do Niemiec i dostał się do studia operowego w Düsseldorfie.

Obaj bracia nieustannie dynamicznie się rozwijali, jednak pandemia zatrzymała ich kariery. Teraz się nie poddają i próbują działać. Nagrywają płyty, ale brak im sceny.

- Ten zawód jest też trochę jak narkotyk , tzn. potrzebujemy tego sprawdzenia się, wyjścia na scenę. Potrzebujemy tego momentu kontaktu z publicznością, która też potrzebuje kontaktu z nami - podkreślił Łukasz Konieczny.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Michał Malinowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rocznica wojny w Ukrainie, król Karol III wystąpił w nowym nagraniu, Sandra Kubicka pokazała synka. Oto najważniejsze newsy dnia

Rocznica wojny w Ukrainie, król Karol III wystąpił w nowym nagraniu, Sandra Kubicka pokazała synka. Oto najważniejsze newsy dnia

Najstarszy pies na świecie został pozbawiony tytułu. Dlaczego?

Najstarszy pies na świecie został pozbawiony tytułu. Dlaczego?

Od 10 lat żyje z przeszczepioną twarzą. "Odrzut może pojawić się znikąd"

Od 10 lat żyje z przeszczepioną twarzą. "Odrzut może pojawić się znikąd"

Niezwykła historia Henryka Arctowskiego

Niezwykła historia Henryka Arctowskiego

Wieloryby mają największe jądra w świecie zwierząt. Ile ważą? "To są tacy hipisi"

Wieloryby mają największe jądra w świecie zwierząt. Ile ważą? "To są tacy hipisi"

Nowe fakty w sprawie przekazania ciała Aleksieja Nawalnego

Nowe fakty w sprawie przekazania ciała Aleksieja Nawalnego

Tamara Łempicka we wspomnieniach praprawnuczki

Tamara Łempicka we wspomnieniach praprawnuczki

W centrum Łodzi zawaliła się część kamienicy. Na miejsce przyjechało osiem zastępów straży pożarnej

W centrum Łodzi zawaliła się część kamienicy. Na miejsce przyjechało osiem zastępów straży pożarnej

To zwierzę wybrało się "na siłkę". Nic bardziej zaskakującego dziś nie zobaczysz

To zwierzę wybrało się "na siłkę". Nic bardziej zaskakującego dziś nie zobaczysz

Jennifer Lopez zorganizowała dzieciom urodziny w Japonii

Jennifer Lopez zorganizowała dzieciom urodziny w Japonii