Technologia

Czy nowe technologie nas ogłupiają? "W pewnym sensie tępiejemy"

Technologia

Autor:
Justyna
Piąsta
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dzięki nawigacji bez problemu możemy dojechać do punktu docelowego, nie tracąc czasu na poszukiwanie właściwej drogi. Nie musimy już umieć odczytywać godziny z zegara ze wskazówkami, bo mamy te elektroniczne. Nowe technologie bez wątpienia ułatwiają nam życie, ale zdaniem Miłosza Brzezińskiego, trenera rozwoju personalnego, jednocześnie mogą odbierać wcześniej nabyte umiejętności.

Nowe technologie - co nam dają?

Internet, aplikacje, nowoczesny sprzęt i technologiczne gadżety są bardzo przydatne. Usprawniają codzienne funkcjonowanie, pozwalają szybko działać, ale jak się okazuje, ograniczają też naszą kreatywność.

- Technologię nazywa się tak, jak internet - wielkim rozwarstwiaczem, bo ona z mądrych robi mądrzejszych, a z głupich głupszych. (...) Aczkolwiek, trzeba powiedzieć uczciwie, że neandertalski 14-latek był bardziej ogarnięty niż dzisiejsze 14-latki. Musiał wytropić zwierzynę, umieć ją zabić, zrobić jedzenie, zaopiekować się sobą i nie mówił, że jest mu ciężko. Najczęściej uważamy, że dzieci są bardzo zaradne, ale one są po prostu naturalnymi eksperymentatorami - powiedział Miłosz Brzeziński.

Nowe technologie potrafią rozleniwić nasz mózg. - Duży kłopot z technologią jest taki, że od niej w pewnym sensie tępiejemy. Jest też przykładem na to, że mózg nie trzyma informacji zbędnych. (...) Jeśli człowiek uczy się rozwiązywania całek, a później już nigdy tego nie tknie, to mu to po prostu z głowy wyleci. Człowiek jest mistrzem w tym, co codziennie trenuje. To, że mieliśmy piątkę z matury z matematyki, to dzisiaj właściwie o niczym nie świadczy - podkreślił trener rozwoju personalnego.

Jak nie tracić kreatywności?

W opinii Miłosza Brzezińskiego, im bardziej konkretne w swoim zastosowaniu stają się rzeczy, tym bardziej my stajemy się odtwórcami zamysłu ich konstruktora.

- To zabija neuroplastyczność, tak jak to się mówi w psychologii. Nie ma potrzeby robić rzeczy tak samo cały czas. Za każdym razem można spróbować inaczej, pobawić się czymś. Zabawa jest regulowana homeostatycznie w organizmie, tak jak sen i jedzenie. Czyli jeżeli ją sobie odejmujemy, to później trzeba to sobie odbić. Zabawa nie jest wyższą czynnością, ona jest bardzo pierwotną podstawową czynnością. My potrzebujemy zabawy z różnymi rzeczami - podkreślił ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: fot. Jerzy Dudek/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości