Stacja kosmiczna pod Tarnowem
Nasz reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki wybrał się z kamerą do domowej stacji kosmicznej pod Tarnowem. Jej gospodarzami są: neurobiolog i astrobiolog Agata Kołodziejczyk oraz informatyk, absolwent lotnictwa i kosmonautyki w Dęblinie Matt Harasymczuk.
- Jest tu wiele różnych badań, począwszy od badań na człowieku, poprzez badania recyklingu wody, oczyszczania powietrza poprzez uprawę roślin hydrofoniczną, aeroponiczną i również projekty inżynierskie - wyjaśnia neurobiolog.
- Staramy się, żeby to wszystko, co tu robimy, miało aplikacje na ziemi - dodaje Matt Harasymczuk.
Ukryta baza kosmiczna
Dokładne miejsce położenia bazy kosmicznej jest owiane tajemnicą. Jak podkreśla Agata Kołodziejczyk, służy to głównie utrzymaniu efektu izolacji, ochronienie uczestników przed światem zewnętrznym. Jakie wyzwania stoją przed członkami misji? - Najtrudniejsza jest adaptacja do nowych warunków, bodźców, sytuacji - zaznacza neurobiolog.
Dlaczego gospodarze zdecydowali się na ten projekt? - Obydwoje pracowaliśmy w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Stwierdziliśmy, że chcemy w Polsce zrobić coś wielkiego. Przyjechaliśmy tu, by kontynuować nasze badania - podsumowuje informatyk.
Zobacz, jak wygląda stacja kosmiczna w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl
.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 18-latka wygrała z podstępnym schorzeniem. "To śmiertelna choroba, a nie wymysł i fanaberia"
- Od 16 lat fotografuje psy. "Kundelek też może być świetnym modelem. Nie ma znaczenia wielkość czy rasa"
- Bovska od 7 lat stara się o dziecko. "Musiałam mierzyć się z nastawieniem Kościoła"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka/Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN