Środa Popielcowa. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kogo obowiązuje post

Popiół w Środę Popielcową
Środa Popielcowa 2024 - co symbolizuje? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?
Źródło: iweta0077/Getty Images
Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie ma stałej daty w kalendarzu. W kościele katolickim ten dzień rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Co oznacza Środa Popielcowa i kiedy wypada w 2024 roku?

Wielkanoc

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
 Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta
Upiększamy dom na święta
Wielkanocne przysmaki
Wielkanocne przysmaki
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Wyjątkowy zając wielkanocny
Wyjątkowy zając wielkanocny
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą

Środa Popielcowa 2024 – kiedy wypada?

Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc obchodzona jest pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc 2024 jest w niedzielę 31 marca. Oznacza to, że Środa Popielcowa w 2024 roku wypada 14 lutego.

W kościele katolickim Środa Popielcowa jest ściśle związana z Wielkanocą. Popielec jest pierwszym dniem trwającego 40 dni Wielkiego Postu, który poprzedza Święta Wielkanocne. W okres wielkopostny nie wlicza się niedziel - w Kościele rzymskokatolickim nie ma w nich postu.

Środa Popielcowa – co oznacza? Co symbolizuje popiół?

Środa Popielcowa, tudzież Popielec, dawniej nazywana była również wstępną lub suchą środą. Wstępna oznaczała pierwszy dzień Wielkiego Postu, a sucha dosłownie ścisły post tego dnia.

Popiół to symbol przemijalności, a w znaczeniu biblijnym - znak pokuty i zniszczenia czegoś, aby dzięki temu mogło powstać coś nowego. Popiół do posypywania głów wiernych pochodzi ze spalonych palm wielkanocnych, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową. Te z kolei symbolizują powitanie Jezusa w Jerozolimie, gdy na jego drodze ludzie kładli gałązki palmy, a kilka dni później skandowali "ukrzyżuj go!".

Kapłani w trakcie obchodów Środy Popielcowej posypują głowy wiernych popiołem i wypowiadają słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię". Niektórzy przynoszą na mszę książeczki religijne, w których między stronami ksiądz umieszcza szczyptę popiołu. To umożliwia zaniesienia go osobom nieobecnym na mszy świętej w Środę Popielcową.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Chociaż Środa Popielcowa jest dniem o szczególnym znaczeniu na tle całego roku liturgicznego, to nie znalazła się na liście świąt nakazanych. Oznacza to, że osoby wierzące nie mają obowiązku udziału we Mszy Świętej ani przystąpienia do Eucharystii. Mimo to duchowni zachęcają do uczestnictwa. 

Kogo obowiązuje post w Środę Popielcową?

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, Środa Popielcowa jest jednym z dni pokuty. Wierni mają obowiązek zachować post ścisły w tym dniu. Obowiązuje on osoby od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że dzieci i seniorzy nie są zobowiązani do przestrzegania postu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iweta0077/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości