Zanim ruszy machina organizacji, warto poświęcić chwilę na delektowanie się tym wyjątkowym momentem. Skoro to szczególne pytanie padło w czasie Bożego Narodzenia, to zakładam, że informowanie bliskich, w tym rodziców, rodzeństwa, dziadków, macie już odhaczone. Jeśli pragniecie podzielić się radosną nowiną z przyjaciółmi i znajomymi - z pewnością ucieszą ich opublikowane na portalach społecznościowych fotografie. I kiedy już cały świat będzie się razem z wami cieszył, a emocje związane z zaręczynami nieco opadną, przyjdzie czas na planowanie. Od czego zacząć?
Miłość i związki
Od czego zacząć planowanie ślubu? Ustalcie priorytety
Najważniejszym punktem przygotowań jest omówienie marzeń i oczekiwań związanych z uroczystością. Zanim podejmiecie jakiekolwiek wiążące decyzje, usiądźcie i spokojnie porozmawiajcie na temat tego, jak wyobrażacie sobie ślub i wesele. Dlaczego to takie ważne? Bo wizja ceremonii i przyjęcia będzie determinowała dalsze wybory: datę, miejsce, listę gości, motyw przewodni, stroje. Jeśli nie wiecie od czego zacząć taką rozmowę - weźcie kartki papieru i zapiszcie odpowiedzi na najważniejsze pytania. Możecie do tego wykorzystać przygotowane przez nas karty pracy: wydrukujcie je w trzech egzemplarzach. Zacznijcie od wypełnienia ich indywidualnie, a następnie uzupełnijcie wspólnie ostatnią kopię. Koniecznie przedyskutujcie punkty, w których wasze oczekiwania się rozmijają.
Przygotowania do ślubu i wesela - jak oszacować budżet?
Określenie budżetu, jakim będziecie dysponować, to kluczowy element całego przedsięwzięcia. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych problemów i nieporozumień. Zacznijcie od ustalenia kwoty, jaką będziecie mogli przeznaczyć na organizację ślubu i wesela. Podsumujcie własne oszczędności - te, które już macie i te, które będziecie w stanie zgromadzić, jeśli zdecydowaliście się skorzystać z pomocy bliskich (to dobry moment na to, żeby zapytać ich o to, jaką sumę pieniędzy będą w stanie przekazać wam na ten cel). Kiedy oszacujecie już ostateczną kwotę, zajmijcie się podziałem środków na konkretne cele.
W teorii połowa budżetu powinna zostać przeznaczona na wesele - wynajęcie sali i catering. Kolejnym bardzo ważnym elementem są stroje pary młodej - to sprawa bardzo indywidualna, bo piękne kreacje można znaleźć zarówno w cenie 1 000 PLN, jak i 50 000 PLN. W teorii powinno się na nie przeznaczyć 10-15% budżetu ślubnego, ale wiele zależy od tego, o czym tak naprawdę marzycie. Jeśli suknia jest ważniejsza, niż np. dodatkowe atrakcje dla gości - nie wahajcie się wykorzystać budżetu w taki sposób, żeby ślub i wesele spełniało wasze marzenia.
Planowanie ślubu - wybór daty i miejsca ceremonii
Wybór daty i miejsca ślubu i wesela to temat o tyle skomplikowany, że planowanie powinniście zacząć od tego, na czym bardziej wam zależy. Jeśli spełnieniem waszych marzeń jest uroczystość czy przyjęcie w konkretnym miejscu, to prawdopodobnie będziecie musieli dostosować się do dostępnych tam terminów, jeżeli natomiast waszym priorytetem jest określona data - wówczas będziecie wybierać spośród obiektów, które są wówczas dostępne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zamówiła suknię ślubną za 7 tys. dol. Ostatnia przymiarka okazała się koszmarem. "Byłam szczerze zażenowana"
- Była druhną na ponad 125 weselach. Wymienia znaki, które już w dniu ślubu zwiastują nietrwałe małżeństwo
- Wzięli ślub na Mount Evereście. Ich sesja zdjęciowa obiegła świat
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło zdjęcia głównego: MikeyGen73/Getty Images