"Teraz na pewno nie wzięłabym pożyczki". Jakie błędy popełniają pary młode organizując ślub i wesele?

Aktualnie czytasz: "Teraz na pewno nie wzięłabym pożyczki". Jakie błędy popełniają pary młode organizując ślub i wesele?
Źródło: andreonegin/Getty Images
Przygotowania do ślubu i wesela nierzadko trwają ponad rok. Realizacja wizji, która zrodziła się w głowach przyszłych małżonków jest często nie tylko czasochłonna, ale też kosztowna. Wynajem sali, zakup sukni, dekoracje, muzyka, fotograf i operator - wszystkie detale muszą być dopięte na ostatni guzik. Nie można się temu dziwić, w końcu na ten dzień czeka się całe życie. Zdarza się jednak, że po uroczystości nowożeńców nachodzi refleksja, że niektóre rzeczy można było przygotować inaczej. Czego najczęściej żałują? Jakie decyzje chcieliby zmienić?

Ślubne wydatki

Wiele osób zastanawia się, skąd biorą się takie błędy, skoro przygotowania do ceremonii trwają tak długo. Odpowiedź jest prosta: najczęściej z braku doświadczenia i pogoni za utopijną wizją, która powstała wiele lat wcześniej. Jak suknia, to określonej marki, jak sala weselna, to tylko ta najlepsza w mieście, auto do ślubu - spełnienie marzeń pana młodego. Na koniec okazuje się, że za spełnienie marzeń trzeba zapłacić bardzo słono. Kreacje od topowych projektantów, podobnie jak wynajem luksusowych samochodów to niemały wydatek, a radość z nich trwa najczęściej bardzo krótko. Kilkuminutowa przejażdżka kosztuje od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, a suknia? Przestanie być potrzebna następnego dnia rano.

- Kupowanie używanej sukni ślubnej to trend, który bardzo mi się podoba. Moja kosztowała majątek, a po weselu była po prostu zniszczona. Dziś na pewno nie zdecydowałabym się na nową sukienkę – wyjaśnia Kamila.

Warto zaznaczyć, że stroje czy auta to niejedyne koszty, których żałują nowożeńcy. Niektórzy w pogoni za idealną uroczystością decydują się nawet na kredyt, który pomoże sfinansować ich marzenia. Nie neguję, oczywiście, że ślub i wesele to piękny moment, jednak najważniejsze tego dnia jest to, co wydarzy się między narzeczonymi. Zadłużanie się nie ma w tym przypadku najmniejszego sensu. - Teraz na pewno nie wzięłabym pożyczki na wesele. Zamiast tego, wybrałabym po prostu inną salę i oszczędziła sobie i mężowi późniejszych problemów finansowych - mówi Agnieszka.

"Szkoda, że wtedy o tym nie pomyśleliśmy"

Na drugim końcu szali osób, które po czasie uświadomiły sobie, że ich uroczystość powinna wyglądać inaczej są nowożeńcy, którzy żałują, że pominęli pewne kwestie. Najczęściej w tym miejscu wymieniany jest fotograf czy operator kamery, którzy z różnych powodów nie pojawili się na uroczystości. - Bardzo żałuję, że nie mam teledysku ślubnego, ale nie mieliśmy wtedy pieniędzy - wyjaśnia Lidia. Rzeczywiście wszystko, co pozwoli utrwalić wspomnienia i te wyjątkowe chwile to koszt, który warto ponieść, nawet jeśli oznacza to oszczędności w innych obszarach.

Inną kwestią, która często pojawia się wśród "chybionych" pomysłów narzeczonych są... prezenty ślubne. Od jakiegoś czasu na zaproszeniach pojawiają się adnotacje, że para młoda prosi o wino, książki, kupony na loterię, zabawki dla dzieci czy karmę dla zwierząt zamiast zwyczajowych kwiatów. Niestety często okazuje się, że goście, idąc po linii najmniejszego oporu wybierają albo słabej jakości produkty, których schronisko nie chce przyjąć, a ofiarowane kupony lotto wzbogacają nie młodych, a kolektury. - Zamiast kwiatów zażyczyliśmy sobie kupony lotto, dziś wolelibyśmy, by były to książki, byłoby to zdecydowanie bardziej praktyczne – mówi Lidia.

"Zrobimy to sami"

Organizacja ślubu i wesela to potężne przedsięwzięcie: zajmuje dużo czasu, jest najczęściej kosztowne i wiążę się z ogromnymi emocjami. Oprócz tego toczy się też normalne życie i obowiązki z nim związane: zarówno te w domu, jak i w pracy. Wiele par młodych decyduje się natomiast brać na siebie kolejne obowiązki związane na przykład z przygotowaniem dekoracji czy transportem niezbędnych do organizacji uroczystości akcesoriów, zamiast poprosić o pomoc znajomych lub powierzyć to zadanie profesjonalistom.

- Marzyły mi się spektakularne kompozycje kwiatowe, jednak uznałam, że wycena florystki jest o wiele za wysoka. Postanowiłam więc, że zrobię je sama dzień przed uroczystością. Wstałam w środku nocy, żeby pojechać na giełdę, na której wcisnęli mi nieświeże kwiaty (oczywiście po standardowej cenie), a następnie cały dzień spędziłam na sali weselnej - wspomina Ola. - Miałam zniszczone ręce, bolały mnie kolana, a efekt końcowy... no cóż, powiedzmy, że nie spełniał moich oczekiwań. Do tego, jak podsumowałam wszystkie koszty (w tym także czas), okazało się, że oszczędziłam niecałe 300 złotych. To zdecydowanie był zły pomysł - wyjaśnia.

Mąż Izy postanowił z kolei, że sam przywiezie na uroczystość dziadków mieszkających kilkaset kilometrów od miejsca, w którym odbywał się ślub. Spędził w samochodzie kilkanaście godzin, choć z powodzeniem mógł poprosić o pomoc na przykład swojego brata. Dlaczego nie zdecydował się na ten krok? - Obiecaliśmy sobie, że uroczystość zorganizujemy sami. Teraz wiem, że to był błąd - opowiada.

Wesele pod dyktando innych

Wiele par młodych wspomina też, że drugi raz nie zdecydowałyby się na to, żeby uroczystość opłacili i organizowali ich bliscy. - Ponieważ rodzice opłacali nasze wesele, chcieli o wszystkim decydować. To nic, że nam podobały się kameralne śluby i minimalistyczne przyjęcia. Im marzyła się wielka feta z pompą, na której będzie się bawiła cała rodzina, także ta daleka, której żadne z nas praktycznie nie zna - tłumaczy Gabriela. - Kiedy chcieliśmy o czymś zdecydować, nie ważne, czy był to wybór sukni ślubnej, dekoracji, czy smaku tortu, oni mieli inne zdanie, a nam nie pozostało nic innego, jak się z nimi zgodzić. W pewnym momencie doszło do tego, że musieliśmy wykreślić z listy gości naszych znajomych, bo daleka krewna zdecydowała się przyjechać ze swoimi dziećmi. W dniu ślubu, zamiast otoczeni znajomymi, życzliwymi nam twarzami, weszliśmy do kościoła, w której połowy osób praktycznie nie znaliśmy - wspomina.

"Drugi raz bym tego nie zrobiła" - czego żałują znane panny młode?

Swoimi przemyśleniami na temat uroczystości dzielą się w sieci także znani i lubiani. Anja Rubik po ślubie z Sashą Knazevicem opowiadała, że cała ceremonia była precyzyjnie opisana w stworzonym przez nią scenariuszu. Dokument był tak szczegółowy, że zawierał także wytyczne dotyczące... listków mandarynek. W założeniu modelki, każdy z położonych na stole owoców powinien mieć od jednego do dwóch listków, niestety większość z nich nie miała żadnego. Czy tak szczegółowe zapisy były potrzebne? Rubik sama przyznaje, że nadmierne przywiązanie do detali zepsuło jej radość w trakcie zabawy.

Swoimi przemyśleniami podzieliła się także Youtuberka i TikTokerka, Dominika Soja-Blat. Kiedy fani zapytali ją o to, co chciałaby zmienić w swojej uroczystości, wymieniła między innymi jego styl i suknię ślubną, wspomniała też o zatrudnieniu konsultantki ślubnej lub konsultanta ślubnego.

Zobacz wideo: Nietypowa celebracja małżeństwa. Para młoda w pięknych strojach wskoczyła do morza

Nietypowa celebracja małżeństwa. Para młoda w pięknych strojach wskoczyła do morza
Źródło: x-news

Zobacz także:

Autor: Sylwia Wołoch, Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: andreonegin/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Żona króla Karola III wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków

Żona króla Karola III wycofuje się z pełnienia oficjalnych obowiązków

Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 
Materiał promocyjny

Co na Dzień Kobiet w 2024 roku? Najlepsze pomysły na prezenty 

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas