Styl życia

O tym należy pamiętać po ślubie. 7 spraw, którymi warto się zająć tuż po uroczystości

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Lackowska

"Nasz związek wkroczył na kolejny etap - pobieramy się!" - to częste hasło, które pojawia się przy okazji najpierw zaręczyn, a następnie samej ceremonii i przyjęcia. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwają często wiele miesięcy, ale myli się ten, kto twierdzi, że kończą się wraz z opuszczeniem sali weselnej. O co powinni się zatroszczyć świeżo upieczeni nowożeńcy po ślubie?

Podziękujcie bliskim

Prawdopodobnie zatroszczyliście się o to już przed ceremonią. Drobne upominki jak cukierki, magnesy, czy doniczki z sukulentami, tak jak tradycyjny w wielu rejonach kraju "gościniec", czyli ciasto i butelka alkoholu to już właściwie stały element polskich wesel. Po uroczystości powinniście jednak odwiedzić lub przynajmniej zadzwonić do rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich, którzy pomogli wam przygotować uroczystość - podziękujcie za przybycie, wsparcie i prezenty, zapytajcie jak się bawili, powspominajcie najpiękniejsze momenty - to z pewnością umocni Waszą relację i będzie dobrym początkiem waszej nowej drogi życia.

Wybierzcie zdjęcia i roześlijcie je do gości weselnych

Coraz więcej fotografów i operatorów udostępnia parom młodym albumy w wersji elektronicznej - podzielcie się wspomnieniami z tego wyjątkowego wydarzenia z tymi, którzy towarzyszyli wam, kiedy składaliście najważniejszą przysięgę w życiu. Z pewnością docenią gest, a zdjęcia trafią do archiwum. Co więcej, to też moment na wybór fotografii, które umieścicie w waszym albumie ślubnym. Jeśli nie stworzycie go od razu, to szansa na to, że kiedykolwiek powstanie będzie się zmniejszać z każdym kolejnym dniem. Nie odkładajcie więc tego na później.

Wystawcie referencje usługodawcom

Z pewnością wybierając fotografa, florystkę czy cukiernię przeglądaliście opinie w sieci lub kierowaliście się rekomendacjami znajomych. Podzielcie się więc doświadczeniami ze współpracy z usługodawcami z innymi parami młodymi, które są na etapie poszukiwania zaufanych fachowców. Co ważne, nie chodzi tylko o pozytywne referencje i pochwały, ale także, a może nawet przede wszystkim, zastrzeżenia - jeśli jakaś współpraca pozostawiła wiele do życzenia - powiadomcie o tym innych. Takie informacje (szczególnie te negatywne) można przekazać za pośrednictwem portali społecznościowych.

Zadbajcie o ślubne stylizacje

Zarówno garnitur, czy smoking, jak i suknia ślubna powinny trafić do pralni krótko po uroczystości. W przypadku kreacji panny młodej ważne jest, by miejsce, w którym będzie czyszczona miało doświadczenie w dbaniu o tego typu ubrania. Delikatny materiał, aplikacje z kamyczków, koronek i tkanin zdobionych brokatem są wymagające i, niestety, nie znoszą błędów, dlatego tak ważne jest oddanie ich pod opiekę specjalistom.

Wymieńcie dokumenty

To zdecydowanie zadanie, z którym nie warto zwlekać. Dowód osobisty z panieńskim (lub kawalerskim) nazwiskiem ważny jest 4 miesiące od daty ślubu - warto wymienić go jak najszybciej, żeby później to zadanie nie umknęło wam w natłoku codziennych zadań. Wniosek o wymianę dokumentu należy złożyć w ciągu 14 dni od daty ślubu w dowolnym urzędzie gminy lub poprzez platformę ePUAP.

Warto pamiętać, że do wymiany są także pozostałe dokumenty: paszport, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. O wymianę należy zawnioskować nie później, niż 30 dni od daty sporządzenia aktu zawarcia małżeństwa. Do wymiany paszportu i prawa jazdy potrzebne będzie, oprócz wniosku, aktualne kolorowe zdjęcie 35x45 mm, dotychczasowy dokument oraz skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa. 

Zmianę nazwiska należy także zgłosić do banku i ZUSu - ustawodawca przewidział na to 7 dni. Jeżeli jednak jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, wystarczy informacja do naszego pracodawcy. 

Rozpakujcie kartki i prezenty ślubne

Choć obecnie najpopularniejszym prezentem ślubnym jest gotówka, warto przejrzeć wszystkie otrzymane koperty - wielu gości oprócz banknotów decyduje się ofiarować młodym np. voucher do spa, bilety do teatru, czy karnet na wspólne lekcje gotowania. Jeśli od razu nie sprawdzicie, co kryje się w upominkach od waszych gości, możecie przegapić termin, a wtedy prezent przepadnie. Nie dopuśćcie do tego.

Pozbądźcie się ślubnych dekoracji i niechcianych prezentów

Jeśli zostały wam po ślubie dekoracje, czy upominki, z którymi nie macie co zrobić, warto zawczasu się ich pozbyć, ponieważ inaczej zalegną w garażu czy piwnicy na długie lata. Przejrzyjcie co zostało w waszej "kolekcji", zróbcie zdjęcia i wystawcie na grupach ślubnych - dzięki temu nie tylko wesprzecie ideę "zero waste", bo kupione przez was przedmioty posłużą kolejnym parom, ale także macie szansę odzyskać część środków.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ach, co to był za ślub

Ach, co to był za ślub
Ach, co to był za ślub Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: AleksandarNakic/Getty Images

Pozostałe wiadomości