Styl życia

Sewilla – zabytki, atrakcje, muzea

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sylvain Sonnet/Getty ImagesSewilla

Sewilla to stolica Andaluzji, regionu autonomicznego w Hiszpanii. Miasto leży na południu kraju, nad rzeką Gwadalkiwir. Jego historia sięga czasów starożytnych. Słynie z produkcji płytek azulejos, corridy i flamenco. Co warto zobaczyć stolicy Andaluzji? Kiedy i jak najlepiej zwiedzać miasto?

Sewilla to jedno z najbardziej znanych, największych i najcieplejszych miast Hiszpanii, o bogatej historii sięgającej czasów starożytnych. Zachwyca turystów zabytkowymi kościołami, pałacami, willami oraz barwnymi wykończeniami z charakterystycznymi płytkami azulejos.

Sewilla – historia miasta

Sewilla (Andaluzja, Hiszpania) to miasto położone nad rzeką Guadalquivir . Pierwszymi mieszkańcami osady byli Iberowie w ok. II w. p.n.e. Sewilla była częścią Cesarstwa Rzymskiego, a od 711 do 1492 r. władali nią muzułmanie. Później wpisało się w historię hiszpańskiej konkwisty, a okres, w którym miasto miało monopol na handel z koloniami, jest nazywany Złotym Wiekiem Sewilli.

Sewilla – co warto zobaczyć? Najważniejsze zabytki

Trzy najważniejsze zabytki Sewilli to:

· pałac Alkazar,

· Katedra Najświętszej Maryi Panny,

· Główne Archiwum Indii.

Te trzy najważniejsze atrakcje turystyczne Sewilli zostały wpisane na listę UNESCO.

Pałac królewski Alkazar w Sewilli został zbudowany w charakterystycznym stylu mudéjar , nawiązującym do sztuki i architektury Maurów oraz stylu gotyckiego i romańskiego. Jego początki sięgają XI w. To tutaj Krzysztof Kolumb zdawał relację z wyprawy do Indii.

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Sewilli to największa gotycka katedra świata. Główny ołtarz jest największym ołtarzem w Hiszpanii. La Girada to dzwonnica kościoła, a dawniej minaret meczetu, który stał w tym miejscu. Rozciąga się z niej widok na miasto. W katedrze spoczywają autentyczne (co zostało potwierdzone badaniami DNA) szczątki Krzysztofa Kolumba.

Główne Archiwum Indii znajduje się w dawnym budynku Giełdy Handlowej z XVI w. To miejsce, w którym znajdują się zebrane dokumenty dotyczące konkwisty i kolonii Hiszpanii w Nowym Świecie i na FIlipinach. Wiele druków jest bezcennych, w tym np. rękopisy Krzysztofa Kolumba, Francisco Pizarro czy Ferdynanda Magellana.

Sewilla – ciekawe miejsca: parki, muzea, pałace

Głównym terenem zielonym miasta jest Park Marii Luizy, do końca XIX w. był fragmentem ogrodów pałacowych Pałacu św. Elmo. Tutaj znajduje się Plac Hiszpański oraz muzea:

· Muzeum Archeologiczne,

· Muzeum Sztuki i Lokalnych Zwyczajów,

· Muzeum Historii Wojskowości.

Plac Hiszpański w Sewilli został zbudowany w 1929 r. Można go podziwiać spacerując lub płynąc łódką. Ustawione na placu ceramiczne ławeczki symbolizują 48 prowincji Hiszpanii.

Ważnym miejscem są ogrody pałacu Alcazar.

Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli zostało założone w XIX w. w dawnym budynku klasztoru z początków XVII w. Można tam podziwiać przede wszystkim barokowe dzieła sewilskich artystów.

Dla miłośników flamenco żelaznym punktem programu zwiedzania Sewilli będzie Muzeum Flamenco. Na wewnętrznym patio są organizowane pokazy flamenco: śpiewu, tańca i gry na gitarze.

Znane pałace udostępnione dla zwiedzających w Sewilli to:

· Dom Piłata,

· Pałac Księżnej Lebrija,

· Pałac Dueñas .

Sewilla – zwiedzanie Triany

Sewilla słynęłą z tradycyjnej ceramiki i azulejos, kolorowych płytek, które wykorzystywano do dekoracji. Podczas zwiedzania miasta warto zwrócić na nie uwagę – są z nich zrobione np. tabliczki nazwami ulic. Centrum rzemiosła stanowiła Triana.

Triana to dzielnica Sewilli, która długo pozostawała osobną osadą i miastem. Ze względu na mniejszą popularność wśród turystów, ceny w tawernach i restauracjach są niższe niż na starym mieście. Można też zanurzyć się w bardziej „autentycznej” atmosferze miasta.

Warto tam zobaczyć znane targowisko Mercado de Triana , piękną kaplicę Capilla Virgen del Carmen i podziemne Muzeum Archeologiczne oraz przejść Mostem Izabeli II (nazywanym także Mostem Triany). Ważnym punktem jest Centrum Ceramiki w Trianie.

Klimat i temperatura w Sewilli

Sewilla leży w klimacie subtropikalnym, śródziemnomorskim. Temperatury latem sięgają 40 st. C, co sprawia, że najlepszym czasem na zwiedzanie stolicy Andaluzji jest jesień lub wiosna.

Jak zwiedzać Sewillę?

Sewilla to miasto o płaskim ukształtowaniu terenu, co sprawia, że doskonale nadaje się na piesze spacery. Może się pochwalić bardzo rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych (należy wykupić dostęp).

Sewilla – ciekawostki

Sewilla jest miejscem, w którym toczy się akcja oper, m.in. „Cyrulika sewilskiego”, „Wesela Figara”, „Carmen” i „Don Giovanniego”. Atrakcją turystyczną Sewilli są huczne obchody Wielkiego Tygodnia na ulicach miasta.

Legenda głosi, że Sewillę założył sam Herkules.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sylvain Sonnet/Getty Images

Pozostałe wiadomości