Styl życia

Sami budują samolot. "To o wiele łatwiejsza czynność niż skręcanie mebli"

Styl życia

Aktualizacja:

Krok po kroku, śrubka po śrubce składają latającą maszynę. Magda i Dominik rok temu zaczęli budować samolot. Marcin Sawicki odwiedził ich na bydgoskim lotnisku, żeby sprawdzić, na jakim etapie jest ich dzieło.

Sami budują samolot

Bydgoszcz, lotnisko. Magda Taczkowska i Dominik Motoła rok temu rozpoczęli budowę samolotu. Pomyślicie – ale jak to, budowę samolotu? Dobrze czytacie. Zainwestowali wszystkie pieniądze, wzięli kredyt, znaleźli sponsorów i przeszli do działania.

Co jest bardziej romantyczne niż złożenie samolotu z miłością swojego życia i wzbicie się w przestworza

- pyta Dominik.

Magda śmieje się, że jak uda im się wspólnie złożyć samolot, to może i ich związek przetrwa. Na razie idzie im świetnie i mają nadzieję, że do końca roku złożą całą maszynę.

Jak budują samolot?

Tej wielkości samolot kosztuje tyle, co dobry samochód. Dominik tłumaczy, że jest to koszt rzędu 250 tysięcy. Z czego go budują?

Samolot jest z tak zwanego kitu, czyli zestawu do samodzielnego montażu. Przychodzą skrzynie, my w środku mamy cały zestaw. I od pierwszej śrubki, do ostatniej, do ulotnienia składamy go własnoręcznie, zgodnie z instrukcją

- tłumaczy.

Magda mówi, że jej rolą jest trzymanie instrukcji i pilnowanie, czy każda śrubka trafia na swoje miejsce, ale my nie mamy wątpliwości, że robi znacznie więcej.

Skręcanie tego samolotu, myślę, że jest to o wiele łatwiejsza czynność niż skręcanie mebli

- mówi Dominik.

Mężczyzna jest pilotem i mechanikiem lotniczym, jednak jak dodaje, każda osoba, która potrafi trzymać śrubokręt w rękach, mogłaby złożyć. Do złożenia został im jeszcze między innymi silnik oraz parę laminatów.

Miejmy nadzieję, że do końca roku uda się nam go ulotnić

- dodaje.

Zobacz też:

Polscy naukowcy zbudują w Pekinie dom solarny dla uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. "Projekt jest ambitny"

Kolejna pasja Dawida Kubackiego, dzięki której wnosi się jeszcze wyżej, niż gdy skacze na nartach

Leciał Spitfire'em i znał córkę Józefa Piłsudskiego. Historia Jacka Mainki - pilota kochającego historyczne samoloty

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości