Styl życia

Taniec Rock and Roll – charakterystyka stylu tańca

Styl życia

Aktualizacja:
E+Suteishi/Getty Images

Rock and Roll to prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych tańców. Muzyka, ruchy, jak i charakterystyczne ubranie i fryzury obecne są w kulturze masowej. Taniec przyciąga fanów na całym świecie, choć ze względu na trudne akrobacje niewielu zostaje prawdziwymi mistrzami Rock and Rolla.

Taniec Rock and Roll jest nierozerwalnie związany ze stylem muzycznym, przy którym się narodził. W latach 50. XX wieku muzyka Rock and Roll podbiła serca Amerykanów, którzy dawali się jej porwać do tańca. Rock and Roll jako taniec powstał za sprawą rosnącej popularności takich gwiazd jak Elvis Presley, Chuck Berry czy Bill Haley. Fani na całym świecie tańczyli do muzyki swoich idoli, stopniowo rozwijając taniec Rock and Roll, który w powszechnej kulturze obecny jest do dziś. Sukces tańca przypisywać można jego żywiołowemu i radosnemu charakterowi, co stanowiło przeciwieństwo poważnych walców czy swingów.

Rock and roll – kroki

Kroki Rock and Rolla są skomplikowane, choć te podstawowe często naśladowane są przez osoby tańczące na dyskotekach czy przyjęciach. Taniec ten charakteryzuje się szybkim rytmem oraz licznymi akrobacjami. To właśnie one sprawiają, że Rock and Roll nie jest tańcem dla każdego. Występują w nim liczne obroty, wysokie wymachy nóg, podnoszenia partnerki i częste wyrzuty tancerki w powietrze. Konieczna jest energiczna praca stóp, która nada lekkości krokom. Salta oraz podnoszenia partnerów oglądać można na turniejach Rock and Rolla, kursy w szkołach tańca zaś nie wymagają takich umiejętności. Niemniej często również na nich pojawiają się proste elementy akrobatyczne.

Ten styl tańca poza doskonałą kondycją oraz umiejętnościami technicznymi wymaga także pewnych zdolności aktorskich. Partnerzy są w stosunku do siebie zalotni, w choreografiach często stosuje się elementy humorystyczne, więc prawdopodobnie w tańcu tym nie poczują się swobodnie osoby z natury poważne i powściągliwe.

Rock and Roll – muzyka do tańca

Typowa muzyka Rock and Roll jest niezbędna, żeby oddać charakter tego tańca. Powinna być rytmiczna oraz energiczna. W rock and rollowej muzyce można wyróżnić liczne instrumenty, na przykład perkusję, gitarę basową i elektryczną, saksofon oraz instrumenty klawiszowe. Najlepszą muzykę do Rock and Rolla stanowią kompozycje takich artystów jak m.in. Elvis Presley, Billy Haley, The Beatles, The Rolling Stones, Buddy Holly, The Crickets czy The Temptation. Twórców takiej muzyki jest wielu. Dlatego na popularnych portalach lub w księgarniach muzycznych bez większego problemu można poszukać składanek utworów do tańczenia Rock and Rolla.

Kto powinien ćwiczyć taniec Rock and Roll?

Osoby zastanawiające się, jaki styl tańca wybrać, aby popracować nieco nad kondycją fizyczną, zrzucić nadmiar kilogramów oraz nabrać lekkości i gracji w poruszaniu się, z pewnością powinny przyjrzeć się zajęciom z tańca Rock and Roll. Jednak należy mieć na uwadze, że zajęcia dla profesjonalnych tancerzy znacząco różnią się od treningów dla amatorów zaczynających przygodę z tym stylem tańca na poziomie początkującym. Zalet tańczenia Rock and Rolla jest mnóstwo – od poprawy kondycji fizycznej po znaczne podwyższenie umiejętności tanecznych, które przydadzą się na każdej imprezie czy weselu. Co więcej, osoby tańczące Rock and Rolla tworzą w Polsce społeczność, która chętnie bierze udział w konkursach i zawodach tanecznych, również dla amatorów. Organizuje też wieczorki taneczne w stylu retro, a nawet tematyczne wyjazdy wakacyjne.

Ciekawą propozycją może być Rock and Roll dla dzieci. Takie zajęcia warto zacząć w wieku szkolnym, kiedy dzieci potrafią już koordynować ruchy na tyle, by bezpiecznie wykonywać figury z partnerem. Wiele szkół tańca oferuje zajęcia w tym stylu tańca. To doskonały wybór dla wszystkich maluchów, które rozpiera energia i które są bardzo wesołe. W ich przypadku może bowiem nie sprawdzić się uporządkowany i powtarzalny taniec klasyczny czy liryczny jazz.

Rock and Roll – stroje do tańca

Strój do tańca Rock and Rolla jest charakterystyczny, a dzięki powracającej modzie na tego typu fasony, wiele osób może mieć potrzebne elementy garderoby w swojej szafie. Kobiety najczęściej noszą rozkloszowaną spódnicę do kolan, choć mile widziane są również obcisłe spodnie ze skóry czy porwane jeansy. Rock and Rolla tańczy się w płaskim, sportowym obuwiu (np. w tenisówkach), aby bezpiecznie wykonywać wszelkie akrobacje. Wiele tancerek decyduje się na sukienki w kropki, połączenie czerwieni, czerni, bieli oraz różnych faktur materiałów, m.in. jeansu, skóry i tiulu. Stylizacja obejmować powinna także fryzurę i makijaż. Włosy najczęściej czesane są w kok lub koński ogon z fantazyjnym ułożeniem kosmyków nad czołem. W makijażu panuje pełna dowolność, choć najbardziej charakterystyczne są czerwone usta i kocie oko. Z kolei panowie tańczą w spodniach i koszulach. Uzupełnieniem takiej stylizacji jest skórzana kurtka lub marynarka nabita ćwiekami.

Zobacz też:

Z Rio do Białegostoku, czyli niezwykła historia brazylijskiej mistrzyni samby. "Kiedy przyjechałam do Polski, była prawdziwa zima"

Utalentowana para młodych tancerzy. "Mamy chytry plan stworzyć z nich mistrzów"

Hanna Żudziewicz i Jacek Jeschke - razem w życiu i na parkiecie. "Kłócimy się częściej w tańcu niż prywatnie"

Zobacz wideo: Polacy wytańczyli wicemistrzostwo świata w kategorii 50 plus. "Zaczęliśmy tańczyć w formie hobbystycznej"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości