Styl życia

Historie zamknięte w ręcznie szytych albumach. „To jest taka książka, która opowiada konkretne wspomnienie”

Styl życia

Weronika i Piotr Urbaniukowie cenią sobie magię uchwyconych na zdjęciach wyjątkowych wydarzeń z życia. Ważna jest dla nich również oprawa tych wspomnień, dlatego od pewnego czasu szyją albumy, które niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny.

Ręcznie szyte albumy – skąd pomysł?

Zaczęło się zupełnie niepozornie. Weronika Urbaniuk od dawna zbierała zdjęcia, na których uwiecznione były ważne moment z życia jej rodziny. Liczba fotografii cały czas rosła, a miejsca na nie w końcu zaczęło brakować. Żaden album, który widziała w sklepie, nie spełniał jej oczekiwań, postanowiła więc stworzyć własny. Najpierw znalazła dokładne instrukcje, a następnie powoli zaczęła zgłębiać całą sztukę.

Metodą prób i błędów doszłam do jakiegoś pierwszego takiego krzywulca, drugiego, trzeciego i tak album za albumem gdzieś ta historia się toczyła

- opowiedziała w naszym reportażu.

Z biegiem czasu w zajęciu tym zaczął jej pomagać mąż, Piotr Urbaniuk, któremu przestała odpowiadać praca w korporacji.

Uszyłem pierwszy album i spodobało mi się to

- zdradził.

Ręcznie szyte albumy – co w nich niezwykłego?

Szycie albumów stało się sposobem na życie małżeństwa, które posiada obecnie własną pracownię introligatorską. Do oprawienia wykorzystują przede wszystkim wzorzyste materiały – często pochodzące z recyklingu. Są to między innymi stare angielskie zasłony, bardzo cenione przez panią Weronikę. Zdarza się jednak, że dopasowany dla konkretnej osoby album zawiera w sobie ważną dla niej rzecz.

Czasem używamy tkaniny, którą ktoś mi np. da – chusta, w której mama nosiła dziecko, to może być koszula, którą nosił narzeczony, a potem można w to oprawić album i wewnątrz np. wkleić zdjęcia z narzeczeństwa

- opowiadała.

Nie ukrywała też, że dla niej samej ważne jest to, by tworzone przez nią dzieło miało odpowiedni charakter i było w stanie wywołać emocje. Przykładowo zdjęcia z wyjazdu do Hiszpanii ma umieszczone w albumie z oprawą, która przypomina jej o kwiatach widywanych na balkonach tamtejszych domów.

Magia zdjęć

Upamiętnianie różnych rodzinnych wydarzeń jest ważne dla Weroniki Urbaniuk. Zależy jej przede wszystkim na naturalności, więc w jej zbiorach próżno jest szukać zdjęć pozowanych, stylizowanych. Nie brakuje za to kadrów ukazujących prawdziwe emocje – od tych radosnych po smutne.

Te zdjęcia nie zawsze są przepięknie doświetlone. Są naprawdę takie bardzo kolorowe, ale właśnie po to, że mają pokazywać coś prawdziwego

- wyjaśniła.

Podobne podejście ma jej mąż, który podkreśla, że obecnie każdy z nas ma tysiące zdjęć w naszych telefonach. Jednak to nie ilość jest najważniejsza, a to jaki niosą ze sobą ładunek emocjonalny.

Zdjęć wybierasz kilka, kilkanaście i z nich budujesz historię

- zaznaczył pan Piotr.

Zobacz także:

Kulisy pracy „fałszerza” obrazów: „Żeby zrobić kopię ‘Mona Lisy’ trzeba się natyrać miesiącami”

Uczniowie z Łodzi odtworzyli słynne dzieła sztuki. "Dzieci miały zainteresować się malarstwem, a jednocześnie dobrze się bawić"

Baśniowe zdjęcia dzieci – niezwykła pamiątka do albumu. Fotograf: „Staram się stworzyć żywe dzieło”

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Sylwia Repeła

Pozostałe wiadomości