Styl życia

Ptasie baby boom. Co zrobić, gdy w naszym ogrodzie lub na balkonie zobaczymy jaja?

Styl życia

Wzruszająca historia bocianiej rodziny z Czech poruszyła media. Para ptaków wychowywała razem czworo młodych. Niestety, pewnego dnia samica zaczepiła się o linie wysokiego napięcia i zginęła na miejscu. Obecnie tata-bocian sam wychowuje dzieci. Czy młode mają szansę przetrwać? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Bociania rodzina z Czech

Wiosna kojarzy się z bocianami. To właśnie w tym czasie ptaki przechodzą okres lęgowy i oczekują nadejścia nowego potomstwa. Okres ten wymaga jednak pielęgnacji i ochrony młodych. Gdy jedno z rodziców pozostaje przy dzieciach, drugie wyrusza w celu znalezienia pożywienia. W Czechach podczas takiej sytuacji doszło do tragedii. Samica, która straciła życie po zaczepieniu o linię wysokiego napięcia, pozostawiła swojego "partnera" ze sporym wyzwaniem. Czy samiec ma szansę wychować pisklęta?

- Z czwórką piskląt będzie ciężko, ale słyszę, że jest wsparcie społeczne, że ludzie mu podkładają drobne ryby słodkowodne. Jest więc szansa, że on sobie poradzi – powiedział rozmówca.

Pan Andrzej dodał również, że takie nieszczęścia jak u tych bocianów w Czechach zdarzają się często. Także w Polsce doszło do kilku takich przypadków. Ponadto istnieją sytuacje, kiedy to samice porzucone przez samców same decydują się na wychowanie maluchów.

- Są i takie sytuacje, kiedy samce są poligamiczne, a samica sama musi wysiedzieć jaja i wychować pisklęta. Bogactwo ptaków daje bogactwo strategii

- dodał.

Okres wylęgowy ptaków

Wiosną na świat przychodzą nowe pokolenia ptaków. Jak przyznał specjalista, sporo piskląt pojawiło się już w gniazdach, jednak okres lęgowy trwa do końca sierpnia.

- Sporo piskląt już jest, ale w tej chwili wszystkie ptaki są w komplecie, więc trwają lęgi nawet u tych spóźnialskich. Te jaja w gniazdach będą jeszcze przez cały czerwiec, ale niektóre lęgi będą trwały do końca sierpnia – powiedział.

Tak jak niesamowita jest różnorodność gatunków, tak i różne są jaja poszczególnych ptaków. Mogą one przybierać barwy od zielonych, białych, czarnych aż po różowe i turkusowe. Specjalista pokazał nam także jajo kukułki, które przypomina pisankę.

Co zrobić, gdy zobaczymy koło domu jaja ptaków?

- Trzeba się oddalić i zostawić w spokoju, bo ptaki się denerwują, gdy coś majsterkujemy przy gnieździe. One takie gniazdo porzucą – powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Jak zachęcić ptaki do zamieszkania w naszym ogrodzie? Podpowiadają eksperci

Sennik – ptaki i ich mistyczne znaczenie w snach

Kiedy ptaki odlatują do ciepłych krajów i dlaczego lecą w kluczach?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości