Święta Bożego Narodzenia w Kościele prawosławnym są obchodzone 13 dni później niż w Kościele Katolickim. Jak wyglądają przygotowania do Wigilii w domu Miss Earth Poland – Krystyny Sokołowskiej?
Prawosławne Święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia w Kościele prawosławnym są obchodzone 13 dni później niż w Kościele Katolickim. Różnica kilkunastu dni wynika ze stosowania innego kalendarza. W prawosławiu obowiązuje kalendarz juliański, a nie tak jak u nas gregoriański. Stąd też prawosławna Wigilia przypada na dzień 6 stycznia (W Kościele katolickim obchodzimy wówczas Święto Trzech Króli). W dwóch kolejnych dniach, tj. 7 i 8 stycznia Prawosławni świętują Boże Narodzenie.
Jak wyglądają przygotowania do Wigilii u Miss Earth Poland?
W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Krystynę Sokołowską razem z mamą Anną. Przypomnijmy, że Krystyna została wyróżniona w konkursie Miss Earth 2019! Podlasianka znalazła się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych kobiet świata. W konkursie Miss Earth brało udział 85 kobiet, a nasza rodaczka dostała się do czołówki najpiękniejszych z pięknych. Konkurs na tle pozostałych wyróżnia się tym, że zwraca uwagę na rzecz ekologii. Polska reprezentantka w czasie zgrupowania chciała przekazać, jakie korzyści przynosi środowisku sadzenie nowych drzew.
Jak Krystyna przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia?
W domu Krystyny obchodzi się tylko święta prawosławne.
Spędzamy je zawsze tradycyjnie, rodzinnie, u naszej babci, przyjeżdża także rodzeństwo mojego taty ze swoimi rodzinami więc jest nas wiele
- zdradziła Krystyna.
Ścisły post, Wigilia i Nowy Rok
Przed świętami rodzina Krystyny obchodzi 40-dniowy post. Wigilię przygotowuje się z całą rodziną. Podobnie jak u Katolików, u Prawosławnych w czasie kolacji wigilijnej musi być podane 12 potraw. Najważniejszym daniem jest kutia socziwo.
Katolicy przed kolacją wigilijną dzielą się opłatkiem. Prawosławni wyznawcy dzielą się prosforą, jest to chlebek z mąki i wody bez drożdży.
Po Wigilii Krystyna wraz z całą rodziną jedzie do do Cerkwii na całonocne czuwanie.
Kolejnego świątecznego dnia, 7 stycznia jada się faszerowane mięsa oraz śpiewa kolędy. Prezenty z kolei przynosi Dziadek Mróz. Okres świąteczny trwa do 13 stycznia, kiedy to w Kościele prawosławnym jest obchodzony Nowy Rok.
Prawosławne święta we Lwowie
Mikołaj Rey wybrał się do Lwowa, by podejrzeć, jak wyglądają tam przygotowania do prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia. Jak przyrządza się tam tradycyjny wigilijny przysmak - kutię?
Zobacz też:
>>>
<<
Autor: Magdalena Gudowska