Prawosławna Wielkanoc 2023 - kiedy wypada? Jakie są prawosławne tradycje wielkanocne?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Culture.pl/liturgia.pl
Dawne tradycje wielkanocne

Wielkanoc w prawosławiu obchodzona jest zgodnie z kalendarzem juliańskim. W związku z tym prawosławne święta obchodzi się z cyklem solarnym. Kiedy wypada Wielkanoc i Wielka Sobota w Cerkwii w 2023 roku? Jakie wielkanocne tradycje pielęgnują osoby wyznania prawosławnego?

Wielkanoc prawosławna 2023

W prawosławiu używa się kalendarza juliańskiego, czyli słonecznego, stąd różnice w datach świąt między Kościołem katolickim, a prawosławnym. W 2023 roku różnica ta jest niewielka - Wielkanoc prawosławna wypada 16 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy katolickiej.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne w prawosławiu

Wielkanoc jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. W prawosławiu Wielkanoc bywa określana mianem Zmartwychwstania Pańskiego, Chrystusowego, Paschą lub Paschą Chrystusową. W tym obrządku jest to najważniejsze ze świąt w kalendarzu liturgicznym.

Podobnie jak w katolicyzmie, w prawosławiu przygotowania do świąt Zmartwychwstania rozpoczynają się od 40-dniowego postu. W tym czasie nie powinno spożywać się nie tylko mięsa, ale również ryb, nabiału i białego pieczywa. Z kolei w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, który wiąże się z zakazem przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i płynów.

W Wielką Sobotę w Cerkwi święci się pokarmy, a zawartość koszyczka nie różni się zbytnio od tego, który przynoszony jest do świątyń katolickich. Powinny się w nim znaleźć jajka, chleb, sól, wędlina lub kiełbasa, ser i obowiązkowo pascha. Ponadto, jajka powinny być już obrane, gdyż niczego ze święconki nie wolno wyrzucać.

W noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odprawiana jest Jutrznia paschalna, którą poprzedza czuwanie. Nabożeństwo rozpoczyna procesja, która trzykrotnie okrąża cerkiew. Pop przed wejściem do cerkwi trzy razy uderza krzyżem w drzwi świątyni, co symbolizuje odsunięcie kamienia z Grobu Pańskiego. Uroczystość zakończona jest namaszczeniem wiernych świętymi olejami.

W tradycje Wielkanocy prawosławnej nie są wpisane baranki, zajączki czy kurczaczki. Obecnie są one częściej używane, ze względu komercjalizacji i globalizacji świąt wielkanocnych, jednak nie są one tradycyjnie prawosławne. Z tymi świętami w Cerkwi kojarzy się przede wszystkim pisanki i paschę.

W prawosławiu obchodzi się również Niedzielę Palmową, jednak palmy są znacznie mniej zdobione, niż w katolicyzmie. Używa się głównie gałązek wierzbowych, które dekoruje się wstążkami. Następnie poświęcona palma powinna być przechowywana w domu przez kolejny rok - wsunięta za ikonę. Niedziela Palmowa jest świętem tuż po Wskrzeszeniu Łazarza, a po niej następuje Wielki Tydzień - tzw. Strastnaja Siemica. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Culture.pl/liturgia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Deagreez/Getty Images

Pozostałe wiadomości