Już dziś wierni prawosławni świętują Wielkanoc. Jakie są prawosławne tradycje wielkanocne?

Ozdoby wielkanocne
Prawosławna Wielkanoc 2024 - kiedy wypada w tym roku? Jakie są tradycje wielkanocne?
Źródło: Deagreez/Getty Images
Wielkanoc w prawosławiu obchodzona jest zgodnie z kalendarzem juliańskim. W związku z tym prawosławne święta obchodzi się z cyklem solarnym. Prawosławna Wielkanoc w tym roku wypada 5 maja, czyli aż 5 tygodni po rzymskokatolickiej. Jakie wielkanocne tradycje pielęgnują osoby wyznania prawosławnego?

Wielkanoc prawosławna 2024

W prawosławiu używa się kalendarza juliańskiego, czyli słonecznego, stąd różnice w datach świąt między Kościołem katolickim, a prawosławnym. W 2024 roku Wielkanoc prawosławna wypada 5 maja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kościół i religia

DD_20211023_Galerie_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Zwyczaje i tradycje wielkanocne w prawosławiu

Wielkanoc jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. W prawosławiu Wielkanoc bywa określana mianem Zmartwychwstania Pańskiego, Chrystusowego, Paschą lub Paschą Chrystusową. W tym obrządku jest to najważniejsze ze świąt w kalendarzu liturgicznym.

Podobnie jak w katolicyzmie, w prawosławiu przygotowania do świąt Zmartwychwstania rozpoczynają się od 40-dniowego postu. W tym czasie nie powinno spożywać się nie tylko mięsa, ale również ryb, nabiału i białego pieczywa. Z kolei w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, który wiąże się z zakazem przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i płynów.

W Wielką Sobotę w Cerkwi święci się pokarmy, a zawartość koszyczka nie różni się zbytnio od tego, który przynoszony jest do świątyń katolickich. Powinny się w nim znaleźć jajka, chleb, sól, wędlina lub kiełbasa, ser i obowiązkowo pascha. Ponadto, jajka powinny być już obrane, gdyż niczego ze święconki nie wolno wyrzucać.

W noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odprawiana jest Jutrznia paschalna, którą poprzedza czuwanie. Nabożeństwo rozpoczyna procesja, która trzykrotnie okrąża cerkiew. Pop przed wejściem do cerkwi trzy razy uderza krzyżem w drzwi świątyni, co symbolizuje odsunięcie kamienia z Grobu Pańskiego. Uroczystość zakończona jest namaszczeniem wiernych świętymi olejami.

W tradycje Wielkanocy prawosławnej nie są wpisane baranki, zajączki czy kurczaczki. Obecnie są one częściej używane, ze względu komercjalizacji i globalizacji świąt wielkanocnych, jednak nie są one tradycyjnie prawosławne. Z tymi świętami w Cerkwi kojarzy się przede wszystkim pisanki i paschę.

W prawosławiu obchodzi się również Niedzielę Palmową, jednak palmy są znacznie mniej zdobione, niż w katolicyzmie. Używa się głównie gałązek wierzbowych, które dekoruje się wstążkami. Następnie poświęcona palma powinna być przechowywana w domu przez kolejny rok - wsunięta za ikonę. Niedziela Palmowa jest świętem tuż po Wskrzeszeniu Łazarza, a po niej następuje Wielki Tydzień - tzw. Strastnaja Siemica. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!