Styl życia

Post w Triduum Paschalnym. W które dni obowiązuje?

Styl życia

Aktualizacja:
Kobieta się modli, z książką, wodą, chlebem

Święta Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uznawane są za najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Trwający od Środy Popielcowej Wielki Post ma przygotować wiernych do tego szczególnego okresu. Jak wygląda post w Triduum Paschalnym?

Zarówno w Wielkim Poście, jak i w czasie Triduum Paschalnego, kościół kładzie nacisk na ograniczenia w ilości i rodzaju spożywanych posiłków. Dniem kończącym okres Wielkiego Postu jest Wielki Czwartek. Nie oznacza to jednak zaprzestania postu jako takiego. W Triduum paschalnym mamy do czynienia z postem o nieco innym charakterze.

Ponieważ 3 dni paschalne (triduum - czwartek, piątek i sobota) tworzą całość, od zmierzchu dnia pierwszego do zmierzchu ostatniego, sam post można rozpocząć wraz z zakończeniem wieczornej Liturgii Czwartkowej. W Wielki Czwartek post nie obowiązuje.

Wielki Piątek – dzień postu ścisłego

Przez cały dzień post obowiązuje wyłącznie w Wielki Piątek. Polega na ograniczeniu się do jednego, pełnego posiłku i maksymalnie dwóch mniejszych. Prawo kanoniczne surowo zabrania spożywania mięsa i alkoholu. Dotyczy to wszystkich wiernych od 18. do 60 r.ż. Wstrzemięźliwość od mięsa obejmuje również osoby, które ukończyły 14. r.ż.

Celem poszczenie jest pełniejsze kontemplowanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Wyrzeczenia mają pogłębić doznania duchowe i w sposób symboliczny pomóc zrozumieć wiernym to, na co dobrowolnie zdecydował się Jezus Chrystus.

Wielka sobota – dzień postu paschalnego

Wielkosobotni post paschalny polega na powstrzymaniu się przede wszystkim od jedzenia mięsa. Kościół zachęca do przestrzegania go aż do Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego, czyli zakończenia liturgii sobotniej, a niekiedy nawet do wielkanocnego śniadania. Tutaj jednak, w przeciwieństwie do Wielkiego Piątku, niczego nie narzuca, a jedynie zaleca. Każdy wierny może sam zdecydować, w jaki sposób będzie przeżywał ten czas i do kiedy potrwa jego post paschalny.

Zobacz też:

Wielkanoc bez mięsa i jajek. Co może pojawić się na świątecznych stołach wegan i wegetarian?

Życzenia dla kapłanów – na Wielki Czwartek i inne okazje

Jak zdrowo jeść w święta wielkanocne? Oto dekalog Anny Lewandowskiej

Zobacz wideo: Wielkanoc okiem dietetyka. Na ile możemy sobie pozwolić przy świątecznym stole?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości