Postnup to umowa poślubna, którą zawierają małżonkowie, by chronić swoje majątki w przypadku rozwodu. Pojęcie to nie jest jednak synonimem intercyzy. Czy postnup może zabezpieczyć aktywa osób żyjących w związkach partnerskich? Wyjaśniamy.
Co to jest postnup?
Postnup jest dokumentem, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Jak podaje portal thelawsuperstore.co.uk jest to rodzaj umowy, którą można zawrzeć dopiero po ślubie. Zasady opisane w dokumencie mają wyznaczać, jak zarządzać majątkiem rodzinnym w przypadku rozwodu. W wielu krajach np. w Wielkiej Brytanii czy Walii postnup nie jest dokumentem prawnie wiążącym. Mimo to sądy często podtrzymują zawarte w nim ugody, o ile spełnione są określone warunki.
"Inspirujące kobiety"
"Inspirujące kobiety"
W Polsce najpopularniejszym dokumentem chroniącym majątek obu małżonków jest intercyza. Choć samo to określenie wielu osobom kojarzy się negatywnie, często jest świetnym zabezpieczeniem dla obu partnerów. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku rozwodu dzięki niej możemy uniknąć konieczności spłaty długów współmałżonka.
Postnup a związki partnerskie
W Polsce prawnie niemożliwe jest sformalizowanie związku partnerskiego. Podpisanie dokumentu rozdzielności majątkowej może być potrzebne osobom, które kiedyś swoje aktywa i pasywa formalnie połączyły, czyli przez zawarcie małżeństwa. Zapytaliśmy doktor prawa Magdalenę Durlik-Olszewską, co według niej jest najlepszym zabezpieczeniem dla małżeństw.
- Uważam, że intercyza jest zdecydowanie korzystniejszą umową majątkową. Przede wszystkim dlatego, że nie jest ograniczona żadnymi limitami czasowymi. W teorii umowę postnup spisujemy w dowolnym momencie po zawarciu małżeństwa. Z kolei intercyzę możemy spisać również przed ślubem. Innym niewątpliwym plusem intercyzy jest sama jej forma sporządzenia. Ten dokument może zostać zawarty jedynie w formie aktu notarialnego. Dla małżonków jest to najbezpieczniejsza forma zawarcia umowy - wyjaśnia prawniczka.
Zobacz także:
- Rząd szykuje rewolucję w rozwodach. Co dokładnie się zmieni?
- Trudniejsze i droższe rozwody "na straży" rodziny. "Ratowanie małżeństw nie powinno się odbywać na tym etapie"
- Wniósł pozew o rozwód, bo żona nie odkurzała mieszkania. Najbardziej kuriozalne podstawy rozwodów
thelawsuperstore.co.uk
Autor: Dagmara Olszewska
Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/GettyImages