Pomysły na rozmowę z rodzicami o ciąży. Jak przekazać tę nowinę?

GettyImages-1247823537
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak traktujemy kobiety w ciąży?
Jak traktujemy kobiety w ciąży?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Ciąża to wspaniały okres w życiu kobiety, jednak dla niektórych może być bardzo trudnym doświadczeniem. Tak jest głównie w przypadku nastolatek, które muszą wybrać odpowiedni moment i sposób, by powiedzieć rodzicom o ciąży.

Wiele dziewcząt w wieku nastoletnim lub na studiach zastanawia się nad tym, jak powiedzieć rodzicom o ciąży. Podpowiadamy.

Pierwsze informacje 

Przede wszystkim należy się upewnić, czy na pewno jest to ciąża. Zdarzyć się może, że test ciążowy pokaże mylną informację. Brak miesiączki niekoniecznie oznacza stan błogosławiony. Może być spowodowany stresem, chorobą lub niedoborem odpowiednich składników odżywczych w organizmie. Mając pewność, że to ciąża, trzeba przygotować się na kilka ważnych pytań, które zwykle zadają rodzice. Mogą być one następujące:

  • Kto jest ojcem?
  • Który to tydzień/miesiąc ciąży?
  • Co teraz zrobi ojciec – czy zdecyduje się na ślub?
  • Kiedy rozpoczęliście współżycie?
  • Dlaczego się nie zabezpieczaliście?
  • Dlaczego nie poznaliśmy tego chłopaka?

Takie pytania zdecydowanie mogą pojawić się w trakcie rozmowy z rodzicami lub opiekunami.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży - 16 lat, czyli trudny wiek 

Z raportów wynika, że ciąża w wieku nastoletnim najczęściej zdarza się szesnastolatkom. Jest to wiek, który z jednej strony wiąże się z dojrzewaniem i powolnym wchodzeniem w dorosłość, a z drugiej takie dziewczyny nie mogą wybrać się bez zgody rodziców do ginekologa i zdecydować na środki antykoncepcyjne. Wiele nastolatek czeka z wiadomością o ciąży i nie chce powiedzieć rodzicom prawdy.

Zwlekanie z taką informacją nie jest dobrym pomysłem, ze względu na pojawiające się objawy ciąży i konieczność podjęcia ważnych decyzji. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że ciąża to poważna sprawa, która zmienia całe życie. W takiej sytuacji młoda dziewczyna musi być pewna tego, czy chce urodzić dziecko, czy też oddać je do adopcji lub zostawić w oknie życia.

Zwykle rodzice są jednak za wychowaniem dziecka i zdarza się, że bardzo wspierają i pomagają w przypadku takiej decyzji. Warto pamiętać o tym, że problem rozmowy z rodzicami w sytuacji ciąży nie dotyczy tylko nastolatek, ale także studentek lub młodych mężatek. Tutaj spore znaczenie ma sytuacja rodzinna, finansowa – posiadanie pracy i możliwość wzięcia urlopu macierzyńskiego.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży w fajny sposób?

Przede wszystkim należy zrobić to jak najszybciej i w spokojnej sytuacji, a nie w biegu. Bardzo złym pomysłem jest odwlekanie tej rozmowy i oczekiwanie na pierwsze objawy, rosnący brzuch. Zwykle matki są bardzo wyczulone na poranne nudności, zmianę upodobań smakowych i zmianę zachowania. Dziewczęta, które chodzą jeszcze do szkoły, bardziej powinny o siebie dbać, ze względu na obciążenie nauką.

Rodzice powinni zwolnić je z zajęć wychowania fizycznego, ponieważ takie zajęcia wiążą się nie tylko ze zwykłą aktywnością, ale także z możliwością bycia uderzoną w brzuch, na przykład piłką. Nawet jeśli powiedzenie o ciąży ma oznaczać awanturę, to lepsza jest najgorsza prawda niż najlepsze kłamstwo. Należy zaprosić chłopaka lub partnera, usiąść wraz z rodzicami i na spokojnie opisać całą sytuację. Dobrze przygotować się na ewentualną złość rodziców i zaskoczenie. Od razu warto zaznaczyć swoje potrzeby, na przykład wsparcia czy rozmowy. Do całej sytuacji należy przygotować się dokładnie i rzeczowo, rozumiejąc obawy rodziców.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży: niespodzianka 

W sytuacji starszych kobiet, które już jakiś czas starały się o dziecko, można zdecydować się na niespodziankę, na przykład przyniesienie albumu ze zdjęciami wraz ze zdjęciem z USG na ostatniej stronie lub też wręczenie testu ciążowego w ładnie zapakowanym pudełeczku. Taką niespodziankę zresztą można zrobić nie tylko rodzicom, ale także mężowi czy partnerowi albo najlepszej przyjaciółce. Można zrobić także innego typu niespodziankę, na przykład zamówić tort z napisem "gratulacje dla przyszłych dziadków" albo kupić buciki dla maluszka i zostawić je jako prezent. 

Reakcje rodziców

Istnieje kilka czynników, od których zależy reakcja rodziców:

  • wiek rodziców i córki oraz ojca dziecka,
  • posiadanie przez rodziców wnuków (na przykład od starszych dzieci),
  • akceptacja chłopaka/partnera córki,
  • charakter rodziców, tj. impulsywność, refleksyjność,
  • sytuacja materialna rodziny.

Rodzice mogą zachować się nieprzewidywalnie. Czasem mimo obaw córki są w stanie zaakceptować sytuację, a nawet się ucieszyć. Dzieje się tak w przypadku, gdy sami długo oczekiwali na dziecko lub jeżeli córka ma zapewnioną przyszłość i jest ustabilizowana finansowo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości