Styl życia

Bez tabu o seksie i psychologii. Nic dziwnego, że te podcasty kochamy najbardziej

Styl życia

Anastasia Kivenok/Getty Images

Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział, czym jest podcast. Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez przesłuchania ulubionej audycji. Nowa moda, a może znak czasu? Jedno jest pewne - podcasty szturmem podbiły media i nieprędko trafią do lamusa.

Internet to nieograniczona platforma do tworzenia oraz dzielenia się z innymi swoimi pomysłami i realizacjami. Po blogach, fotoblogach i wideoblogach nastała era podcastów.

Podcast - co to takiego?

Przejdźmy do konkretów. Podcast to seria nagrań audio zamieszczanych regularnie w sieci. Zazwyczaj łączy je wspólna tematyka, choć to wcale nie musi być regułą. Gdzie ich słuchać? Niemal wszędzie. Podcasty znajdziemy nie tylko na YouTube, ale też na innych platformach do streamowania muzyki, np. na Spotify.

W ciągu zaledwie kilku lat twórcy podcastów stworzyli silną grupę. Niektóre nazwiska cieszą się dziś popularnością zbliżoną do gwiazd, które widzimy na co dzień w telewizji. Sprawdźmy, o czym mówią i czy rzeczywiście warto ich słuchać.

Te podcasty robią furorę w sieci

Jeśli mówimy o polskich podcastach, to nie sposób nie zacząć od Joanny Okuniewskiej, autorki dwóch serii: "Tu Okuniewska" oraz "Ja i moje przyjaciółki idiotki". Oba tytuły z pewnością są dobrze znane większości młodych Polek. W swoich nagraniach podcasterka porusza tematy trudne dotyczące na przykład nieszczęśliwej miłości czy toksycznego związku. Nie ma w nich jednak miejsca na moralizatorski ton. Jest za to masa empatii i dobrego humoru. Nic dziwnego, że podcasty Joanny Okuniewskiej zostały odsłuchane już ponad 20 milionów razy.

Zostańmy przy typowo kobiecej tematyce. Tym razem propozycja z USA, możemy więc przy okazji podszkolić swój język angielski. Podcast "Call Her Daddy" to seria, w której prowadząca, Alexandra Cooper, w żartobliwy i bezkompromisowy sposób opowiada o seksie. Dla tej dziewczyny nie ma tematów tabu. W nagraniach zazwyczaj towarzyszą jej zaproszeni specjaliści. Humor przeplata się więc z fachowymi poradami.

A może na poważniej? Lekarze donoszą, że w minionym roku wielu Polaków borykało się z problemami natury psychicznej. Warto zatem wykorzystać czas spędzany w domu do lepszego poznania siebie. Z pomocą przychodzi "Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS" . W tym podcaście psychologowie i psychiatrzy poruszają najbardziej nurtujące problemy dotyczące naszej psychiki. Nie brakuje więc tematów związanych z miłością, relacjami, seksem czy uzależnieniami.

Rafał Gębura najpierw podbił YouTube ze swoim talk-show "7 metrów pod ziemią" , a od niedawna jego rozmowy pojawiają się również w formie podcastów. To fajne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jesteśmy w ruchu i nie możemy cały czas zerkać na telefon. Prowadzący nie rozmawia z gwiazdami, a z pozornie przeciętnymi ludźmi. Okazuje się jednak, że każdy z nich ma ciekawą historię. Przygotujcie chusteczki!

Kryminały już parę lat temu zdominowały rynek wydawniczy nie tylko w Polsce. Ten trend widać również w środowisku podcasterów. Najpopularniejsze serie traktują właśnie o niewyjaśnionych sprawach kryminalnych sprzed lat. W tej kategorii prym wiedzie "Kryminatorium". Uwaga: lepiej nie słuchać przed snem.

Jak widać, tematyka podcastów jest nieograniczona. Dodajmy, że nowe odcinki pojawiają się regularnie, a słuchanie ich nie jest tak bardzo angażujące, jak czytanie czy oglądanie. Podcasty mogą zatem towarzyszyć nam na spacerze, w drodze do pracy lub podczas sprzątania. Zatem - do usłyszenia!

Paris Hilton powiększa swoje imperium i będzie tworzyć podcasty. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Kobiety powinny rozmawiać o seksie. Seksuolog: "Poziom wiedzy jest wciąż bardzo niski"

Hologramy gwiazd to dopiero początek. "To jedna z niewielu technik, która znajduje swoje źródło w Polsce"

"Kto porwał Madeleine McCann" - czy w końcu poznamy prawdę? Ekspert: "Mogła być ofiarą przypadku"

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości