Hologramy zamiast artystów i kolegów z pracy
O hologramach szczególnie głośno zrobiło się kilka lat temu, kiedy media ogłosiły, że w planach jest organizacja trasy koncertowej, podczas której na scenie występowałaby świetlna imitacja Michaela Jacksona. Ponoć w niedalekiej przyszłości swoich hologramów doczekają się też inni nieżyjący artyści. Jak donoszą dziennikarze "The Washington Post", w USA trwają już prace nad wirtualnymi pokojami do pracy zdalnej.
Jak na razie pomysł ten wzbudza wiele kontrowersji, ale dr Maciej Kawecki tłumaczy, że to wcale nie musi być odległa wizja. W studiu Dzień Dobry TVN zaprezentował homogram przedstawiający Sebastiana Piekarka, gitarzystę zespołu Ira.
- To jest jedna z niewielu technik, która tak naprawdę znajduje swoje źródło w Polsce. Podstawy teorii holografii stworzył Mieczysław Wolfke na Politechnice Warszawskiej w 1920 roku - tłumaczył.
Jak dodał, obecnie nie istnieją jeszcze idealne hologramy, a to co widzimy w filmach, to po prostu efekty specjalne.
Hologramy kiedyś i dziś
Mimo że hologramy dopiero od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością, to samo zjawisko nie jest niczym nowym.
- To, co teraz widzimy ma prawie 200 lat i nazywa się duchem Peppera. (...) W połowie XIX w. zastanawiano się, jak pokazać na scenie duchy i wykorzystano lustro weneckie oraz miraż, czyli iluzję - wyjaśniał dr Maciej Kawecki.
Na przestrzeni lat urządzenie do wyświetlania hologramów zostało wyposażone między innymi w ekran LCD. Dzięki niemu efekt jest jeszcze lepszy. Co ciekawe, holografia znajduje zastosowanie nie tylko w branży rozrywkowej, ale także w medycynie i biologii.
- Inny przykład to czytnik kodów kreskowych i laser. On też opiera się na tej technologii - wymienia naukowiec.
Myślicie, że hologramy na dłużej zagoszczą w naszej codzienności?
Zobacz też:
- Kradzież danych przez telefon, czyli spoofing. Ekspert: "Wystarczy tylko jeden numer telefonu, żeby nas okraść"
- Deep fake - granica między dezinformacją a prawdą. Ekspert: "W tym roku część z nas spotka się z nim i to od strony negatywnej"
- Rok 2021 rokiem Stanisława Lema. "Chcemy, żeby to było święto nauki, technologii i literatury"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak