Po pracy w biurze zamienia się w rycerza Jedi. Na czym polega walka na świetlne miecze?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Współczesny Jedi
Współczesny Jedi
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Bartek Gajewski na co dzień projektuje gry komputerowe, a po pracy zamienia się w rycerza Jedi i niczym mistrz Yoda uczy sztuki walki mieczem świetlnym. Jak zaczęła się jego przygoda i jak narodził się pomysł na akademię walki?

Pasja do walki na świetlne miecze

Bartek Gajewski w liceum walczył z kolegami na miecze świetlne. Jednak dopiero na studiach zaczął ćwiczyć sztuki walki. Pasja ta została na kolejnych 20 lat. Na co dzień mężczyzna jest twórcą gier komputerowych, nie zapomina jednak o sporcie. Po pracy chwyta za miecz i przenosi się do odległej galaktyki.

- Walka na miecze świetlne zaczyna być coraz bardziej popularna. Istnieje parę klubów takie jak nasz, zrzeszone w federacje. Najbardziej popularna jest federacja francuska, która już ogłosiła to jako sport, potem federacja włoska, która tez już rozprzestrzeniła się na 8 kolejnych krajów i federacja w Stanach Zjednoczonych, która ma swoje specyficzne zasady – powiedział Bartek.

Pojedynek na miecze świetlne
Źródło: Dzień Dobry TVN

Walka na miecze świetlne – na czym polega?

Chociaż nie jest to prawdziwa walka, istnieją pewne zasady i techniki związane z pojedynkiem na miecze świetlne. Walczący trzymają miecz w oburęcznym chwycie, przyjmując jedną z kilku dostępnych pozycji, takich jak Ataru, Shien, Makashi. Wszystko jednak uzależnione jest od stylu walki, a tych jest kilka. Każdy z nich ma swoje własne techniki i strategie. Ataru jest bardziej ofensywnym stylem, zaś Makashi bardziej koncentruje się na precyzji i obronie.

Sama walka na miecze świetlne obejmuje różne rodzaje ciosów, w tym ciosy boczne, ciosy górne i ciosy dolne. Walczący używają również bloków, aby odeprzeć ataki przeciwnika, ale co ciekawe miecze się nie dotykają.

- Zwykle to się opiera na improwizacjach. Mamy jasny podział na tego, kto prowadzi, kto odbiera, a potem się zamieniamy po kilku ciosach. Przede wszystkim ma to być dobra zabawa, odskocznia od codzienności - dodał instruktor.

Niech moc będzie z Wami
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości