Bernini zaprojektował plac św. Piotra w taki sposób, że część znajdująca się przy fasadzie Bazyliki św. Piotra ma kształt trapezu, a druga i zarazem większa – owalu. W pierwszej z nich znajdują się potężne schody pochylone w stronę drugiej części. Co ciekawe, kiedy stoi się na placu, ma się wrażenie, że posiada on kształt kwadratu. Widziana z tego miejsca fasada bazyliki może wydawać się o wiele mniejsza niż w rzeczywistości.
Plac św. Piotra w Watykanie – budowa, historia i ciekawostki
Plac św. Piotra w Watykanie nieprzypadkowo uzyskał kształt elipsy. Duży wpływ na to miały odkrycia astronomiczne, jakich dokonano w okresie baroku. Do tego momentu uważano, że planety krążą wokół Słońca po obwodzie koła. Później zwrócono uwagę na to, że jest to jednak elipsa. Co więcej, to właśnie na placu św. Piotra miało być udzielane błogosławieństwo przez nowo wybranego papieża „Urbi et Orbi – Miastu i Światu” . Elipsa stanowiąca kształt wszechświata miała być dopełnieniem całej uroczystości, podkreślając jednocześnie wagę owego aktu.
Nie każdy wie, że w I w. n.e. w tym samym miejscu usytuowany był cyrk Nerona . To właśnie w nim dokonywano rzezi pierwszych chrześcijan. W XVI w. postawiono tutaj egipski obelisk, który znajdował się tu podczas ukrzyżowania i pochowania św. Piotra . Sprowadzony był on za czasów Kaliguli i miał stanowić ozdobę w cyrku Nerona. Na jego szczycie znajdowała się niegdyś kula, stanowiąca symbol słońca. W tym momencie przechowywana jest ona w Muzeach Kapitolińskich.
W kuli złożone zostały prochy cesarza Rzymu, Juliusza Cezara. Sam obelisk miał symbolizować niegdyś słoneczny promień. W innej kuli, która obecnie znajduje się na obelisku, przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. W XVI w., kiedy papież Sykstus V zlecił przeniesienie obelisku na jego pierwotne miejsce, zaangażowano do pracy aż 907 robotników.
>>> Zobacz też:
Morze Czarne. Najpiękniejsze miejsca na urlop
Cały plac otoczony został przez kolumnadę Berniniego . Składają się ono z 284 kolumn zbudowanych w porządku toskańskim. Kolumnadę wieńczy attyka, na której znajdują się posągi 140 świętych. Cała symbolika kolumnady wiąże się w dużym stopniu z kontrreformacją i symbolizuje ona wyciągnięte ręce kościoła, które chcą przygarnąć do siebie wiernych. Zachował się nawet rysunek prezentujący zamysł Berniniego, na którym widoczna jest wyraźna postać z głową w miejscu bazyliki oraz rękami rozciągniętymi wzdłuż kolumnad.
Same kolumny, mimo że wydają się identyczne, wcale takie nie są. Mają tę samą wysokość, jednak różnią się od siebie grubością. Kolumny stojące w ostatnim rzędzie cechują się największą szerokością, w kolejnych rzędach ich przekrój jest natomiast coraz węższy. Tu także Bernini zastosował iluzjonistyczną technikę, sprawiając, że kolumny optycznie zwiększają wielkość bazyliki.
Przy Spiżowej Bramie , znajdującej się w kolumnadzie po prawej stronie placu, można spotkać gwardzistów szwajcarskich. Są oni ubrani w charakterystyczne granatowo-żółto-czerwone stroje zaprojektowane przez Michała Anioła. W 1527 r., podczas najazdu Rzymu przez hiszpańskiego władcę Karola V, miała miejsce tutaj wyjątkowo krwawa bitwa. Szwajcarscy żołnierze uratowali wówczas papieża Klemensa VII, który zdołał się uchronić w zamku Świętego Anioła . Większość papieskich gwardzistów poległo na stopniach Bazyliki św. Piotra . Do dziś Gwardia Szwajcarska pełni rolę straży przybocznej papieża.
>>> Zobacz też:
Faliraki na Rodos - co warto zobaczyć
Msza na placu św. Piotra – podstawowe informacje
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda tak naprawdę msza na placu św. Piotra w Rzymie (a raczej Watykanie) oraz w jaki sposób można się na nią dostać. Jak się okazuje, na papieską audiencję generalną wpuszczane są wszystkie chętne osoby. Jeśli chodzi o audiencje specjalne, trzeba zaopatrzyć się w wejściówkę wydrukowaną na kolorowym papierze. Na szczęście jest ona całkowicie bezpłatna. Zarezerwować ją można na dwa sposoby:
- napisać na adres: Prefecture of the Papal Household, 00120 Vatican City State,
- wysłać wiadomość faksem na numer: +39 06 6988 5863.
Odpowiedni formularz do wypełnienia można uzyskać na stronie: www.vatican.va/various/prefettura/en/biglietti_en.html. Aby uzyskać informacje o uroczystościach i godzinach mszy, warto zajrzeć na stronę: www.rzym.it/kalendarz-celebracji-papieskich. Wszystkie dane uaktualniane są tu na bieżąco.
Papież pobłogosławił Kasię Olubińską i jej męża
W minioną środę, podczas w ostatniej audiencji generalnej przed wakacjami, Kasia Olubińska wraz z mężem wybrali się do Rzymu na spotkanie z papieżem. Całe wydarzenie Kasia opisała na swoim Instagramie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN