Styl życia

Pattaya – turystyczny raj Tajlandii

Styl życia

Pattaya, Tajlandia

Pattaya to średniej wielkości miasto, liczące około 100 tys. mieszkańców. Leży nad Zatoką Tajlandzką, około 120 km od Bangkoku, stolicy Tajlandii. Pattaya zawdzięcza swój dynamiczny rozwój m.in. seksturystyce oraz pobliskiemu lotnisku. W latach 60. XX wieku była to niewielka wioska rybacka, dziś jest jednym z najpopularniejszych kurortów całej Azji, odwiedzanym przez miliony turystów każdego roku. Oficjalną walutą jest bat (THB), natomiast język urzędowy to tajlandzki. Ponad 93% mieszkańców Tajlandii wyznaje buddyzm. Lokalne biura w Pattayi oferują wycieczki do najciekawszych miejsc w mieście i okolicach za rozsądną cenę.

Pattaya to miasto, które nigdy nie zasypia. Podzielone jest na 4 części – północną, południową, wschodnią i zachodnią. Najbardziej luksusowe hotele i apartamenty znajdziemy w północnej części, natomiast amatorzy szaleństwa do białego rana powinni szukać zakwaterowania w centrum. Plaża w Pattayi jest niezwykle urokliwa. Biały kolor piasku w połączeniu z turkusową wodą sprawia, że zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy, chętnie wypoczywają w tym miejscu. Klimat Tajlandii dzieli się na trzy pory – gorącą i suchą, ciepłą i suchą oraz gorącą i wilgotną. Wakacje w Pattayi najlepiej zaplanować między listopadem a lutym. Wówczas temperatury nie są aż tak wysokie, a opady deszczu występują rzadko.

Pattaya – co warto zobaczyć?

Wybierając się na wakacje do Tajlandii, większość turystów ląduje w Bangkoku. Po spędzeniu kilku dni w tym niezwykle zatłoczonym mieście ruszają na dalsze zwiedzanie egzotycznego kraju. Przed zaplanowaniem podróży wielu turystów zastanawia się nad wyborem – Pattaya czy Phuket? Ze względu na bogactwo zabytków o charakterze kulturalnym, zdecydowanie bardziej polecana jest Pattaya. Jak zaplanować wczasy?

  • Niektóre wycieczki fakultatywne w Pattayi oferują zwiedzanie największego targu wodnego na świecie. Floating Market podzielony jest na 4 części, zgodnie z kulturowym podziałem kraju. Na targu turyści mogą podziwiać liczne przedstawienia, które w teatralny sposób pokazują tradycję, kulturę oraz historię Tajlandii. Sprzedawcy oferują w przystępnych cenach m.in. egzotyczne owoce, warzywa i skorupiaki. To idealne miejsce, aby spróbować tradycyjnych potraw, które zostały przygotowane według dawnych receptur. W drewnianych sklepach można kupić ręcznie robione pamiątki i ozdoby.
  • Na brzegu jednej z plaż Pattayi znajdują się przepiękne drewniane świątynie, do których podczas budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Budynek jest imponujących rozmiarów – mierzy 105 m wysokości, a niezliczone rzeźby przedstawiają wyobrażenia ziemi oraz wiedzy. Pierwsze prace zaczęły się w 1981 roku. Choć obecnie świątynia jest udostępniona zwiedzającym, zakończenie budowy datuje się na 2025 r. Obiekt jest podzielony na cztery części, z których każda zaprojektowana jest w innym stylu. Niezwykła dbałość o szczegóły sprawia, że przekraczając próg świątyni, turyści czują, jakby przenosili się w odległe czasy.
  • Park miniatur Mini Siam Miniature Village to kolejny obowiązkowy punkt dla turystów. W jednym miejscu można zobaczyć wszystkie najpopularniejsze atrakcje Tajlandii, łącznie ze Szmaragdową Świątynią. Oprócz typowo azjatyckich miniatur w parku znajdują się miniaturowe obiekty pochodzące z wielu zakątków świata.
  • Najbardziej znane miejsce w Pattayi to deptak Walking Street, przy którym znajdują się setki barów, restauracji oraz klubów go-go.

Zwiedzanie Pattayi z dziećmi

Miasto oferuje również ciekawe atrakcje dla najmłodszych. Wykupując wycieczki lokalne, warto porównywać ceny w poszczególnych biurach podróży, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Co jeszcze warto zobaczyć w Pattayi?

  • Zwiedzanie można rozpocząć od Nong Nooch Tropical Botanic. To propozycja nie tylko dla rodzin z dziećmi. W niezwykle ciekawym ogrodzie botanicznym zwiedzający mają możliwość podziwiania egzotycznej fauny i flory. Na turystów czekają pokazy sztuki walki i tradycyjne ceremonie religijne.
  • Kolejnym obowiązkowym punktem jest Sriracha Tiger Zoo, w którym mieszka około 200 tygrysów. Podobno w ogrodzie zoologicznym znajduje się największa liczba krokodyli na świecie. W zoo odbywają się liczne pokazy i prezentacje.
  • Niedaleko targu wodnego zlokalizowany jest podwodny świat Bang Lamung, którego główną atrakcją są rekiny.
  • Warto również udać się do wioski słoni, gdzie z bliska można przyjrzeć się tym ogromnym ssakom, poznać ich zwyczaje i nawyki żywieniowe.
  • Kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się tematyczny park wodny Cartoon Network Amazone Waterpark. Koniecznie należy zabrać w to miejsce dzieci. W parku znajdują się restauracje, więc warto zarezerwować sobie cały dzień na wodne szaleństwo razem z najpopularniejszymi postaciami z kreskówek.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Krwawy festiwal wegetariański w Tajlandii. Uczestnicy przekłuwali sobie wargi i biczowali ciała

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości