Styl życia

Nowojorska królowa wypieków z polskimi korzeniami. Poznajcie Agathę Kulagę

Styl życia

Z jej przepisów korzystają ludzie na całym świecie, w tym największe gwiazdy, a ona prowadzi jedną z najlepszych nowojorskich piekarni. Agatha Kulaga opowiedziała nam o początkach swojej kariery, pracy w Nowym Jorku oraz pasji, która może też pomagać innym.

Agatha Kulaga – szefowa kuchni z polskimi korzeniami

Agatha Kulaga to nowojorska królowa wypieków, która do pary z przyjaciółką, 10 lat temu założyła jedną z najlepszych nowojorskich piekarni. Jej przepisy publikowane są w pismach takich jak „Vogue” czy „New York Times”. Występuje w programach telewizyjnych, a w swoje wypieki zaopatruje ponad 150 kawiarni w mieście. Wychowywała się w Stanach Zjednoczonych, ale ma polskie korzenie.

Jestem pierwszym pokoleniem urodzonym już tutaj. Moi rodzice urodzili się w Polsce, którą uwielbiam odwiedzać

- mówi Agatha.

Jednym z pierwszych i najpiękniejszych wspomnień jest popatrywanie, jak gotowała jej babcia. Wspólnie lepiły pierogi, smażyły pączki i piekły przeróżne ciasta.

Babcia zainspirowała mnie do pieczenia

- przyznaje nasza bohaterka.

Polskie korzenie zaprowadziły ją na Green Point - dzielnicę zamieszkaną w głównej mierze przez naszych rodaków. Przeprowadziła się tam, żeby mówić częściej po polsku. Zapewnia, że czuje się tam jak w domu.

Nowojorska królowa wypieków

Inspiracje do swoich wypieków czerpie z polskiej kuchni swojej babci. Z jej przepisów korzystają ludzie na całym świecie.

Wiele gwiazd piecze z naszych przepisów. Ostatnio Drew Barrymore upiekła nasze ciastka z masłem orzechowym i nagle ludzie z całego świata zaczęli je robić, a sprzedaż niesamowicie wzrosła

- wspomina.

Agatha Kulaga wydała dwie książki kucharskie. Uchodzi za jedną z najważniejszych kobiet w tym biznesie.

Bycie uznaną za jedną z najważniejszych kobiet w branży gastronomicznej w Nowym Jorku jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Bardzo ważne jest dla nas dawanie dobrego przykładu i prowadzenie biznesu zgodnie ze swoimi przekonaniami

- mówi.

Zanim założyła piekarnię, pracowała na wydziale psychiatrii Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie pomagała ludziom zepchniętym na margines. To dla niej niezwykle ważne, dlatego jej firma ma misję, którą realizuje.

Jesteśmy firmą społecznie zaangażowaną. Współpracujemy z wieloma organizacjami non-profit. Stwarzamy miejsca pracy dla tych, dla których mogłoby ich zabraknąć. Zatrudniamy ludzi z przerwami w zatrudnieniu, ludzi, którzy wyszli z więzienia, uchodźców, dajemy im ubezpieczenie zdrowotne, płatny urlop i opiekę nad dziećmi, co jest niespotykane w większości firm gastronomicznych, nie tylko tutaj

- tłumaczy Agatha Kulaga w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

Polka w USA badająca mutacje koronawirusa: „SARS-CoV-2 ma własny mechanizm korekty". Co to oznacza?

11-letnia skejterka przyszłą mistrzynią olimpijską? "To była podwórkowa zabawa, teraz jest bardziej na poważnie"

Polka stworzyła aplikację dla osób z Hashimoto. "Jestem szczęściarą i mam społeczny dług do spłacenia"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Joanna Radziszewska

Pozostałe wiadomości