Praca biologa obliczeniowego
Jako biolog obliczeniowy Marta Łuksza współpracowała już z różnymi ośrodkami naukowymi, w tym m.in. z WHO. Jednak jej ścieżka zawodowa rozpoczęła się zupełnie inaczej. Jak przyznała, z wykształcenia jest informatykiem. Kierunek ten kończyła na jednej z warszawskich uczelni. Szybko okazało się jednak, że w biologii jest bardzo dużo problemów, do których można podjeść w zupełnie inny sposób, na przykład wykorzystując modelowanie matematyczne. Zdaniem Marty ze względu na ogromną ilość danych występujących w nauce i chęć zrozumienia niektórych procesów, podejście informatyczne jest bardzo istotne.
My zajmujemy się problemem bardziej teoretycznym. Jakie mutacje dają przewagę wirusom
– powiedziała Marta.
Mutacje wirusów
Który wirus jest dla nas groźniejszy, wirus grypy czy COVID-19? Robiąc zestawienie, Marta przyznała, że wirus grypy potrafi się stosunkowo szybko mutować. Warto jednak zaznaczyć, że jest to dla niego niekorzystne działanie. Mutacje te często zdarzają się losowo i mogą doprowadzić do tego, że wirus będzie niezrozumiały, a nawet przestanie działać.
Te białka wirusa zaczną się zwijać, będą niestabilne i on nie będzie już działać
– powiedziała.
Innymi cechami wykazuje się koronawirus. SARS-CoV-2 ma własny mechanizm korekty, czyli gen, który wychwytuje niektóre mutacje i je naprawia.
Szczepionka na koronawirusa
Od kilku miesięcy wciąż słyszymy o tym, że naukowcy dokładają wszelkich starań, aby wykryć szczepionkę na koronowirusa. Kiedy możemy się jej spodziewać? Marta przyznała, że w tej kwestii podobnie, jak każdy człowiek słucha oficjalnych raportów. Na świecie panuje ogromna presja, aby szczepionka została wynaleziona jak najwcześniej. Działania amerykańskich firm dają wielkie nadzieje.
Wiem, że w Stanach jest już duża nadzieja pokładana w wynikach jednej konkretnej firmy Moderna. Tam już wchodzi trzecia faza badań i już teraz zaczynają produkcje szczepionki na wszelki wypadek, żeby być przygotowanym, na pozytywny wynik. Zapowiadają, że szczepionka wyjdzie na koniec roku
- powiedziała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
- Dr Grzesiowski radzi, jak dbać o maseczki wielorazowe. Obala też internetowe mity dotyczące ich dezynfekcji
- Jak pandemia zmieniła nasze plany wakacyjne? Ekspertka: „W tym roku nieważne gdzie, ważne, żeby razem”
- Koronawirus pokonał superbohaterów. Premiery "The Batman", "Shazam 2" i "The Flash" przełożone
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Michał Malinowski