Zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za co będzie groził mandat?

Zmiany w prawie – na hulajnodze nie pohulamy?
Rząd postanowił uregulować status prawny hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego. 25 lutego na posiedzeniu Sejm pomysł ten został poparty. Choć nowe przepisy nie zostały jeszcze oficjalnie wprowadzone, warto wiedzieć, co wkrótce może się zmienić. Temat ten przybliżył nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny

Hulajnoga w mieście - co się zmieni?

Do tej pory prawo nie regulowało żadnymi przepisami poruszania się hulajnogami i UTO Stąd zaistniała potrzeba wprowadzenia stosownych regulacji. Jak się okazuje, osoby, które poruszały się środkami transportu osobistego, klasyfikowane były jako piesi. To pozwało korzystającym z hulajnogi, deskorolki elektrycznej czy seagway na swobodniejszą jazdę po chodniku, a także przejazd na pasach. Po wejściu przepisów kierujący hulajnogą i UTO zobowiązani będą do przestrzegana nowych zasad.

- Można było przejeżdżać przez pasy, nie trzeba było schodzić, można było jeździć po chodziku, problem zaczynał się wtedy, gdy dochodziło do wypadków - przyznał Przemysław Ligęzowski.

W tej chwili podzielono urządzania, na których się przemieszamy na trzy kategorie: hulajnogi; UTO (deskorolki elektryczne, Seagway ); Urządzenia wspomagające ruch – wrotki, deskorolka zwykła czy rolki. Nowe przepisy dotyczyć będą dwóch pierwszych typów pojazdów. Rolkami, deskorolką czy wrotkami (urządzenia wspomagające ruch) będzie można się poruszać jak obecnie.

Jeśli projekt zostanie przyjęty, to:

  • hulajnogami nie będzie można przewozić towarów, zwierząt i innych osób.
  • będzie obowiązywało ograniczenie do 20 km/h i wyłącznie po ścieżkach rowerowych. Po drodze będzie można tylko jeździć wyłącznie gdy ograniczenie prędkości nie przekracza 30 km/h.
  • jeździć bez dokumentów będą mogły tylko osoby pełnoletnie. Pomiędzy 10-18. rokiem życia młode osoby będą musiały posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy.
  • nie będzie można kierować hulajnogą i UTO w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.
Parkowanie - w tej chwili będą wydzielone miejsca do parkowania. Dzieci poniżej 10 roku życia nie ma takiej możliwości, żeby jeździła samodzielnie, ewentualnie w strefie zamieszkania pod opieką dorosłych

– powiedział Przemysław Ligęzowski.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg - kiedy możemy spodziewać się zmian?

Choć nowe zmiany nie zostały jeszcze oficjalnie zatwierdzone, wszystko wskazuje na to, że jest to kwestia kilku tygodni. Jak przyznał Przemysław Ligęzowski przepisy obowiązywać będą najprawdopodobniej od później wiosny

- Prawdopodobnie zmiany szybko wejdą w życie, bo Sejm już uchwalił te zmiany. Myślę, że na późną wiosnę, te przepisy powinny wejść – powiedział.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, wszyscy korzystający z transportu osobistego zobowiązani będą stosować się do nowych zasad. W przeciwnym wypadku policja ma prawo nałożyć na nas mandat w postaci kary pieniężnej.

  • za korzystanie z telefonu podczas jazdy – 200 zł
  • za przewożenie innej osoby, towaru – 100 zł
  • po spożyciu alkoholu 300-500 zł
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu 350 zł.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Joanna Damięcka miłość do wielkich samochodów ma we krwi. "Postanowiłam zrobić najtrudniejsze prawo jazdy"

Prawo jazdy w Lamborghini: "Emocje nie do opisania"

100-letni kierowca wymusił pierwszeństwo. Prawo jazdy miał od 68 lat. "Jechał z 95-letnią pasażerką"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!