Styl życia

Niezależnie od pory dnia czujesz się zmęczona? Oto 7 rzeczy wpływających na złe samopoczucie

Styl życia

fizkes/Getty Images

Specjalnie położyłaś się wcześniej do łóżka, by twój organizm miał czas na regenerację i odpoczynek. Mimo wszystko budzisz się i już przy pierwszym łyku kawy czujesz zmęczenie. Jak się okazuje, za ten stan odpowiedzialne mogą być błahe przedmioty i czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Ich wyeliminowanie może być pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia i efektywnego dnia.

Świeczki zapachowe

Zmęczenie, otępienie i bóle głowy. Ale przecież jeszcze chwilę temu wszystko było w porządku? Za te stany odpowiedzialne mogą być świeczki zapachowe. Choć niektóre z nich mają naprawdę piękną woń, zbyt intensywne słodko-kwiatowe aromaty mogą doprowadzić nas nawet do mdłości. Jeśli wrażliwi jesteście na zapachy, warto postawić na ozdobę pozbawioną zapachu.

Lawenda

Trzeba przyznać, że roślinka ta na parapecie wygląda naprawdę imponująco. Niestety ozdobny kwiat, tak jak w przypadku zapachowych świeczek, może podrażniać nasze nosy, a także działać rozleniwiająco. Zatem warto pomyśleć, aby żywą lawendę wynieść na balkon, a wszelkie odświeżacze, które znajdują się na przykład w samochodzie wymienić na te o neutralnym zapachu.

Przewietrzenie pomieszczeń

Ostatnio większość czasu spędzamy w domach. Pracujemy, studiujemy i nie ruszamy się z miejsca. Mimo wszystko warto od czasu do czasu zrobić sobie przerwę, wyjść z pokoju i porządnie go przewietrzyć. Brak tlenu i zaduch, mogą działać na nas otępiająco. Powiew świeżego powietrza z pewnością doda energii. Ponadto, przez okna wydostawać się będą z domu również szkodliwe alergeny, dzięki czemu będziemy mniej narażeni na katar, drapanie, łzawienie czy świąd oczu.

Kolory, kolory i jeszcze raz kolory

Barwne pomieszczenia może i robią wrażenie, jednak nadmiar kolorów może prowadzić do niepożądanych efektów. Pomieszczenia, w których dominują niebieskie bądź zielone ściany, działają na nas usypiająco. To sprawia, że zamiast skupić się na pracy i szybko wykonać swoje czynności, mamy ochotę zasnąć na siedząco. Zatem barwy te lepiej wykorzystać w sypialni.

Zasłonięte rolety i bałagan

Dom to nie jaskinia. Tuż po przebudzeniu odsłońmy rolety i wpuśćmy do mieszkania trochę światła. Zaciemnione pomieszczenia działają bowiem przytłaczająco, a my czujemy się wciąż zaspani. Co więcej, na nasze zamęczenie duży wpływ może mieć bałagan. Nie ma nic gorszego niż migające przed oczami przedmioty i poszukiwanie w szafie ulubionej koszulki.

Szumiąca pralka i chodząca zmywarka

Szumy, buczenie i stukanie, czyli hałas, który pozornie cichy doprowadza nas do szału. Jeśli zastanawialiście się, dlaczego wciąż chodzicie poddenerwowani, a nawet przy pełnej ciszy nie jesteście w stanie odpocząć, macie odpowiedź. Głosy wytwarzane przez domowe sprzęty potrafią nie tylko nas dekoncentrować, ale także denerwować. Na czas działania pralki czy zmywarki warto udać się na spacer do parku lub na szybkie zakupy.

Komputery, tablety i smartfony

Kończysz 8-godzinną pracę przed komputerem, a następnie sięgasz po smartfona, by sprawdzić co dzieje się w wirtualnym świecie? A może zasiadasz przed telewizorem, by obejrzeć swój ulubiony serial? Duży błąd. Światło padające z ekranów nie tylko męczy, ale i niszczy nasz wzrok. To pierwsza przyczyna nawracających migren. Po wykonanych obowiązkach lepiej więc wyjść na świeże powietrze lub zrobić sobie krótką drzemkę.

Osoby, które robią sobie krótkie przerwy w trakcie pracy, są wydajniejsze i lepiej sobie radzą

Zobacz także:

Jak okiełznać pandemiczny chaos? Psycholog: "Zmęczenie jest paliwem dla złości"

Przesilenie wiosenne, zmęczenie i zniechęcenie - jak temu zaradzić? Astrolog o rytuale Marzanny

Wideokonferencje mogą doprowadzić nas do "zoom fatigue". Psycholog radzi, jak walczyć ze zmęczeniem pracą zdalną

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości