Styl życia

Najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce. Które warto odwiedzić?

Styl życia

Aktualizacja:
iStock Unreleasedewg3D/Getty Images

Prawie w każdym zakątku Polski znaleźć można liczne zamki, pałace i twierdze z różnych okresów historycznych. Nie tylko stanowią one popularne atrakcje turystyczne, lecz także na stałe wpisały się w krajobraz kraju. Które z nich można uznać za najpiękniejsze zamki w Polsce?

Na terenie Polski znajduje się aż 419 zamków. Większość z nich to jedynie pozostałości po pięknych rezydencjach w postaci ruin, ale niektóre zachowały swój szyk i potęgę do czasów współczesnych. Każdy z nich kryje inną historię, tajemnice i legendy, które nierzadko współtworzą niepowtarzalny klimat zamkowych wnętrz. Wszystkie zachwycają też ciekawą i często monumentalną architekturą. Podczas podróży po kraju warto odwiedzić więc najpiękniejsze zamki Polski , które stanowią ważny element polskiej kultury.

Zamek krzyżacki w Malborku

Jednym z najpopularniejszych w kraju i na świecie polskich zamków jest zamek krzyżacki w Malborku w województwie pomorskim. Utrzymana w stylu gotyckim budowla została wzniesiona w kilku etapach od XIII do XV wieku przez zakon krzyżacki. Ogromnych rozmiarów obiekt podzielony jest na trzy różne części: zamek wysoki, zamek średni i zamek niski, a ich łączne zwiedzanie zajmuje kilka godzin. Zwiedzającym udostępnione są między innymi liczne komnaty mieszkalne, kaplice, sala biesiadna, baszty obronne, więzienie i szpital. Oprócz wspaniałej architektury turyści mogą zobaczyć tam także bogate ekspozycje zbroi, broni, malarstwa, ceramiki czy średniowiecznych tkanin. Cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wystawą jest także tamtejszy zbiór wyrobów z bursztynu.

Zamek Moszna

Jednym z regionów Polski, który słynie z dużej ilości zamków i pałaców, jest województwo opolskie. Listę najpiękniejszych zamków Opolszczyzny bez wątpienia otwiera zamek w Mosznej. Łącząca w sobie różne style architektoniczne budowla przywodzi na myśl baśniowy zamek, który zamieszkują piękne królewny i ich dzielni rycerze. W jej skład wchodzi aż 365 pomieszczeń, a zdobi ją 99 wież i wieżyczek. Cały obiekt otacza natomiast pokaźnych rozmiarów ogród. To właśnie w nim na początku XX wieku odkryto fragmenty piwnic, które miały być dowodem na to, że zamek miał być niegdyś własnością templariuszy, a jego podziemia miały łączyć z pobliskim zamkiem w Chrzelicach.

Zamek Książ w Wałbrzychu

W samym sercu Dolnego Śląska stoi zaś piękny i wyniosły zamek Książ. Zaraz po zamku w Malborku i krakowskim Wawelu jest on trzecim co do wielkości zamków w Polsce. Cztery przeważające w nim style (gotycki, romański, renesansowy i rokoko) tworzą budowlę unikatową w skali światowej. O pięknie Książa świadczy jednak nie tylko sama architektura, lecz także jego otoczenie. Zamek wzniesiony jest bowiem na wysokim wzgórzu pokrytym bujnymi lasami liściastymi. Wokół znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz punkty widokowe, z których można podziwiać piękną fasadę piastowskiej rezydencji. Ciekawostką jest fakt, że podczas II wojny światowej wałbrzyski zamek Książ stanowił jedną z głównych kwater Adolfa Hitlera.

Zamek Czocha

Inną ciekawą budowlą znajdującą się na terenie Dolnego Śląska jest XIII-wieczny zamek Czocha. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zamków polskich, a dowodem na to są liczne filmy i seriale kręcone w jego murach. Tworzono tam między innymi „Wiedźmina”, „Tajemnicę twierdzy szyfrów” i „Świętą wojnę”. Wzniesiona na gnejsowych skałach budowla jest także miejscem wielu festiwali i festynów, między innymi dorocznego Festiwalu Kuchni Historycznej czy cyklicznej imprezy „Podróż do Średniowiecza”. Zamek Czocha owiany jest także wieloma legendami, według których na zamku straszą duchy jego byłych mieszkańców. Z tego powodu ogromną popularnością wśród turystów cieszy się jego nocne zwiedzanie.

Zamek w Niedzicy

Najpiękniejsze zamki w Małopolsce znajdują się nad zbiornikiem zaporowym Dunajca – Jeziorem Czorsztyńskim. Jeden z nich to zamek w Czorsztynie, a drugi w Niedzicy. Pierwszy to jedynie ruiny gotyckiego zamku. Drugi zaś to jedna z najważniejszych atrakcji historycznych całej Małopolski. Malowniczo położona budowla powstała w pierwszej połowie XIV w. i początkowo stanowiła drewnianą strażnicę graniczną. Przez lata rozbudowano ją jednak do pokaźnych rozmiarów pięknej budowli obronno-mieszkalnej. Z tarasów zamku rozpościera się zapierający dech w piersi widok na pobliskie Pieniny, zaporę na Dunajcu, Jezioro Czorsztyńskie i znajdujący się na jego drugim brzegu zamek w Czorsztynie. Przy dobrej widoczności z okolic podziwiać można także widok na strzeliste szczyty Tatr. Ciekawostką jest fakt, że według legend w lochach zamku był więziony sam Janosik.

Zobacz też:

Anna Wendzikowska wypoczywa z córkami na Dominikanie. "Jak to wygląda na zdjęciach versus jak jest naprawdę"

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poznaj nasze propozycje na weekendowy wyjazd

Elżbieta Dzikowska bohaterką setnego odcinka programu "Kobieta na krańcu świata". Martyna Wojciechowska: "To moja podróżnicza mamunia"

Zobacz wideo: "Rewelacja". Zamek w Malborku zaopiekuje się zwierzakami turystów, aby mogli spokojnie zwiedzać

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStock Unreleased

Pozostałe wiadomości