Styl życia

Polscy pisarze pomagają potrzebującym. Na czym polega akcja "Nadzieja"?

Styl życia

Aktualizacja:

"Nadzieja" to charytatywna akcja z udziałem polskich pisarzy, reporterów i poetów. W jej ramach ukazała się książka o tym samym tytule. Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy. - Dostaliśmy od wydawcy jedno zadanie - napisać teksty, które będą krzepiące, które trafią do czytelników i dodadzą nam otuchy - powiedziała w Dzień Dobry TVN pisarka Joanna Gierak-Onoszko.

"Nadzieja" dla osób starszych i niepełnosprawnych

Polscy pisarze, reporterzy i poeci podarowali swoje utwory, by mogły złożyć się w tom, z którego cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej. To z połączenia tego najbardziej ludzkiego z ludzkich uczuć – nadziei – i najbardziej ludzkiej z ludzkich potrzeb – potrzeby pomagania – zrodziła się ta książka.

- To nie tylko wielkie szczęście, ale przywilej. To skromna książka, ale wielka literatura. Są w niej nazwiska takie jak Krall, Szczygieł, Lipska, Orbitowski i wiele innych - powiedziała współautorka książki "Nadzieja", Joanna Gierak-Onoszko.

- Wspólnym mianownikiem jest nadzieja. Dostaliśmy od wydawcy jedno zadanie - napisać teksty, które będą krzepiące, które trafią do czytelników i dodadzą nam otuchy. Żadne z nas nie jest lekarzem, nie potrafimy pomagać na SOR-ze. To, co my ludzie pióra możemy zrobić, to wykorzystać narzędzia, które mamy, by pisać i zmieniać rzeczywistość wokół nas - dodała pisarka.

Adam Bodnar objął akcję patronatem

Rzecznik Praw Obywatelskich poleca wszystkim zakup książki "Nadzieja". Zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja na świecie jest niepewna i każdy z nas nosi w sobie wiele trosk.

- To fantastyczny pomysł ze strony polskich literatów i literatek, żeby napisać krótkie eseje, teksty reportaże, wiersze, opublikować je w jednej książce, a później wydać wszystko w nakładzie pro bono. Udało zebrać się Ponad 1 mln 600 tys. złotych. 58 ośrodków zostało wspartych dzięki sprzedaży tej książki - powiedział w Dzień Dobry TVN Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

- To niezwykle inspirujące teksty. Zachęcam, by kupić tę książkę jeszcze na święta, jako prezent pod choinkę. Teksty zmuszają do refleksji, zastanowienia się, w którym kierunku podążamy i co jest najważniejsze w życiu - dodał.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości