hospicjum

  hospicjum

  "Hospicjum to umieralnia", "Jesteś złym synem, oddałeś matkę do hospicjum" – takie zdania niejednokrotnie padają z ust Polek i Polaków. Dorota Jasińska od lat uświadamia, że hospicjum jest miejscem, w którym toczy się życie, a pacjent znajduje się pod profesjonalną opieką. "Pacjent? Najchętniej powiedziałabym: domownik" – podkreśla kobieta o wielkim sercu.

  "Nadzieja" to charytatywna akcja z udziałem polskich pisarzy, reporterów i poetów. W jej ramach ukazała się książka o tym samym tytule. Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy. - Dostaliśmy od wydawcy jedno zadanie - napisać teksty, które będą krzepiące, które trafią do czytelników i dodadzą nam otuchy - powiedziała w Dzień Dobry TVN pisarka Joanna Gierak-Onoszko.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy s. Michaelę Rak. Jak sama o sobie mówi, miała być lekarzem. Dziś pomaga ludziom na ich ostatniej drodze. Oswaja ich z cierpieniem... S. Michaela stworzyła dwa hospicja, w Gorzowie Wielkopolskim i w Wilnie. Obie placówki traktuje jak własne dzieci. Teraz przed nią kolejne wyzwanie. S. Michaela buduje trzecie hospicjum z oddziałem dziecięcym. Budowa hospicjum to poważne przedsięwzięcie. W jaki sposób siostra zdobywa wszystkie budowlane pozwolenia? Skąd bierze finanse na budowę? Jak wygląda litewska rzeczywistość? Czy Litwini chętnie pomagają?

  Laureatem kwietniowej "Pozytywki Dzień Dobry TVN" został doktor Paweł Grabowski, który wyjechał na Podlasie by otworzyć tam pierwsze wiejskie hospicjum w Polsce. Stara się również zebrać pieniądze na stworzenie tam hospicjum stacjonarnego. Gratulujemy i dziękujemy za wielkie serce!

  W słupskim hospicjum znaleziono w torbie ponad 100 tys zł. W plastikowej reklamówce było również Pismo Święte. Trwają poszukiwania właściciela. Wszystko wskazuje na to, że była to darowizna dla hospicjum. Kto ma pierwszeństwo do pieniędzy, pielęgniarka, która znalazła torbę czy placówka? Z dyrektor hospicjum Teresą Jerzyk rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Szymon Hołownia zorganizował zbiórkę pieniędzy na budowę stacjonarnego hospicjum dla chorych i starszych mieszkańców podlaskich wsi. O akcji powiedział w Dzień Dobry TVN. Jak się można do niej dołączyć? Obok Szymona na naszej kanapie usiadł pomysłodawca hospicjum doktor Paweł Grabowski. Dlaczego postanowił je wybudować? Ile pieniędzy potrzeba na dokończenie projektu?

  W Tychach powstało Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci - Świetlikowo. Uruchomiła je Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci. W akcję zaangażowała się m.in. podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. W jakim celu powstało Świetlikowo? Co zapewnia chorym dzieciom? Jak można pomóc centrum? W Tychach był dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W okolicach Serocka znajduje się niezwykły dom - hospicjum dla psów i kotów. Prowadzi go pani Iwona Gabor Kantorowicz, która postanowiła poświecić swoje życie pomocy zwierzętom. Do hospicjum trafiają stare psy i koty, których nikt nie chciał. Bardzo często są to pupile, których właściciele umarli. Nikt nie zaadoptuje takich zwierząt, więc hospicjum jest ich jedyną alternatywą - gdyby nie ono, trafiłyby do schroniska. Pani Gabriela i jej podopieczni stanęli przed dużym problemem - w maju 2017 mają stracić dach nad głową. W Dzień Dobry TVN Olga Bołądź, ambasadorka fundacji Chata Zwierzaka, powiedziała jak możemy im pomóc.

  Niektórzy rodzice dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka jeszcze w trakcie ciąży. Część rodziców decyduje się urodzić, by ze swoim maleństwem spędzić chociaż kilka minut. To właśnie z myślą o nich powstają hospicja perinatalne. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła położną Joanną Krzeszowiak i pediatrę dra Krzysztofa Szmyda, by powiedzieli, jak działa tego typu hospicjum.

  W Dzień Dziecka Filip Chajzer ogłosił akcję zbiórki pieniędzy na rzecz chorych dzieci w Hospicjum Promyczek. Jej efekt przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać aż pół miliona złotych! Filip odwiedził rodziny, którym hospicjum daje ten ostatni promyczek nadziei...

  Niedawno żegnaliśmy księdza Jana Kaczkowskiego - osobę niezwykle ciepłą i zaangażowaną w działalność charytatywną. A jaki był dla najbliższych? Katarzyna Olubińska spotkała się m.in. z siostrą i ojcem zmarłego księdza Jana. To trzeba zobaczyć!

  28 marca zmarł ksiądz Jan Kaczkowski, założyciel Hospicjum św. Ojca w Pucku. Od kilku lat zamagał się z chrorobą nowotworową, jednak choroby nie traktował jak wyroku, a o kapłaństwie mówił, że to "najpiękniejsze, co mu się mogło przydarzyć". W swojej kapłańskiej pracy ks. Jan poświęcił się pomocy chorym i ubogim. Przypominamy fragment rozmowy z ks. Janem Kaczkowskim o umieraniu i oswajaniu się ze śmiercią, wyemitowany w Dzień Dobry TVN w 2013 roku. Będzie nam brakowało ks. Jana...

  Są gwiazdy, które wiedzą jak należy pożytecznie wykorzystywać swoją popularność. W Polsce należą do nich m.in. aktorki Katarzyna Żak i Julia Kamińska. Pierwsza z nich zaangażowana jest w budowę hospicjum dla osób starszych i przewlekle chorych, a druga w promowanie Akademii Przyszłości. O tym, co dokładnie robią powiedziały w Dzień Dobry TVN.

  Gościem Dzień Dobry TVN był dr Łukasz Przysło, który opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi w hospicjum. Co jest najtrudniejsze w pracy lekarza w hospicjum? Jak się żyje ze świadomością, że codziennie asystuje się przy śmierci? Czy można przygotować się do śmierci własnego dziecka?

  Od ponad 20 lat, Tomasz Dangel i Joanna Szymkiewicz-Dangel, prowadzą Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się stworzyć takie miejsce i jak można poradzić sobie ze śmiercią małych pacjentów, która jest, niestety, nieodłącznym elementem pracy w hospicjum? Jak, jako ludzie wierzący, godzą pracę ze swoim sumieniem.

  W drugim odcinku programu Efekt Domina zobaczymy, jak działa Fundacja Gajusz, która od kilkunastu lat pomaga dzieciom nieuleczalnie chorym, a od 2005 roku prowadzi Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej. W Dzień Dobry TVN gościliśmy wolontariusza Fundacji Gajusz Dariusza Sokołowskiego. Dlaczego postanowił zostać wolontariuszem? W jaki sposób zajmuje się swoimi podopiecznymi? Czy zachęcałby innych ludzi do wolontariatu? Jak zostać wolontariuszem? Drugi odcinek nowego, drugiego sezonu programu Efektu Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.

  Tadeusz Centek ma 93 lata i jest wolontariuszem. Od 25 lat przychodzi do bydgoskiego hospicjum, by pomagać chorym. A co miesiąc przekazuje cześć swojej emerytury na różne akcje. Poznajcie kolejnego nominowanego w kategorii "Fair na co dzień" w ramach akcji "Zwykły Bohater".

  Dziennikarce Dzień Dobry TVN Kasi Olubińskiej udało się spotkać z z bardzo zajętym Antkiem Pawlickim. Co robił w Hospicjum w Pucku? Jakie sceny tam odgrywał? Jak zrozumiał co jest najważniejsze w życiu?

  Na scenie Dzień Dobry TVN dzieci z Pucka zaśpiewały kolędę "Tryumfy króla niebieskiego". Utwór pochodzi z płyty "Fala dobra". W projekt, ks. Jana Kaczkowskiego zaangażowała się Edyta Olszówka oraz para prezydencka. Jak oceniacie występ dzieci na scenie Dzień Dobry TVN?