- Nasze ciało biologicznie pomaga nam umrzeć - podkreśliła.
Jakie pojawiają się znaki?
Katarzyna Kałduńska zapewnia umierającym godną śmierć.
W środę 3 stycznia media poinformowały o śmierci gitarzysty zespołu "Czerwone Gitary". Opisano też proceder zmuszania niepełnosprawnych do żebrania. Policja poinformowała także o poszukiwaniach 15-letniej Klaudii, która wyszła w sylwestra z domu i do tej pory nie ma z nią kontaktu.
- Byłem pełny podziwu, że mama ma jeszcze siły - komentuje w materiale Dzień Dobry TVN syn Barbary Król.
Poruszające porady seniorów, którzy przez wiele lat nabrali doświadczenia i z dystansem potrafią ocenić, co tak naprawdę jest ważne, chwytają za najbardziej skamieniałe serca.
3,5-letni Danył był katowany, gwałcony i przypalany papierosem. Jego historię media opisały w zeszłym roku. Co teraz dzieje się maluchem? Czy ma jakiekolwiek szanse na powrót do zdrowia?
"Był bez nadziei wyleczenia".
Porzucił karierę naukową i lekarską, przeniósł się na Podlasie i prowadzi założone przez siebie hospicjum, gdzie towarzyszy podopiecznym w odchodzeniu. Doktor Paweł Grabowski opowiedział w Dzień Dobry TVN o swojej najnowszej książce "Nie przyszedł do mnie Anioł", w której zdradza, jak wygląda życie tak blisko śmierci.
Oto najważniejsze newsy poranka.
Czy da się przyzwyczaić do tego, że ukochane osoby odchodzą?
"Nie możemy tylko czekać na najgorsze".
W jakim stanie jest 36. prezydent Stanów Zjednoczonych?
Osoby zatrudnione w szpitalach i hospicjach niemal codziennie mają styczność z umierającymi pacjentami. Widok ostatnich chwil ludzkiego życia to nieodzowny element ich pracy, ale i cenna lekcja pozwalająca dobrze poznać sygnały rychłego zgonu. Jakie słowa padają z ust chorych tuż przed śmiercią? Czy ludzkie ciało zmienia się na chwilę przed ustaniem bicia serca?
Zobacz, jak możesz pomóc.
"Nie ma miejsca na opowiedzenie o pięknie narodzin dziecka martwego"
Anja Franczak jest certyfikowaną towarzyszką w żałobie, doulą umierania i mistrzynią ceremonii. Prowadzi humanistyczne pogrzeby, pomaga w odchodzeniu i wspiera tych, którzy pozostali. W cyklu "Pożegnania" rozmawia z Adamem Barabaszem o tym, czy można umierać po swojemu i poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym jest dobra śmierć.
Dr Paweł Grabowski porzucił pracę w wielkim mieście i przeniósł się na Podlasie. To właśnie tutaj medyk spełnia swoje największe zawodowe marzenie - buduje hospicjum. Na jakim etapie są prace? Kiedy do placówki trafią pierwsi podopieczni?
Pobyt bliskiej osoby w hospicjum i śmierć to dla wielu rodzin wciąż tematy tabu. Jak towarzyszyć choremu? Jak rozmawiać o śmierci? O to zapytaliśmy psycholog Ewę Kalińską, która od przeszło 20 lat pracuje w Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.
"Hospicjum to umieralnia", "Jesteś złym synem, oddałeś matkę do hospicjum" – takie zdania niejednokrotnie padają z ust Polek i Polaków. Dorota Jasińska od lat uświadamia, że hospicjum jest miejscem, w którym toczy się życie, a pacjent znajduje się pod profesjonalną opieką. "Pacjent? Najchętniej powiedziałabym: domownik" – podkreśla kobieta o wielkim sercu.
Opieka paliatywna przede wszystkim ma za zadanie poprawić jakość życia osobie przewlekle i poważnie chorej, a także jej rodzinie. W Polsce wyróżniamy dwie formy – opiekę hospicyjną i domową. Ponadto są również poradnie medycyny paliatywnej. Czym charakteryzuje się każda z nich? Dla kogo jest przeznaczona?
#TVNpomagajmysobie trwa. Do tej pory wydaliśmy 65 tys. posiłków. Dzięki zaangażowaniu widzów i partnerów reklamowych TVN tym razem udało nam się pomóc podopiecznym Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.
"Nadzieja" to charytatywna akcja z udziałem polskich pisarzy, reporterów i poetów. W jej ramach ukazała się książka o tym samym tytule. Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy. - Dostaliśmy od wydawcy jedno zadanie - napisać teksty, które będą krzepiące, które trafią do czytelników i dodadzą nam otuchy - powiedziała w Dzień Dobry TVN pisarka Joanna Gierak-Onoszko.
To jej reżyserki debiut. Aleksandra Kutz zdecydowała się opowiedzieć historię ludzi, którzy są bliscy śmierci, a jednocześnie bardzo dalecy. Pacjenci puckiego hospicjum w filmie "Jeszcze zdążę" przełamują tabu i pokazują, co tak naprawdę jest w życiu ważne.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy s. Michaelę Rak. Jak sama o sobie mówi, miała być lekarzem. Dziś pomaga ludziom na ich ostatniej drodze. Oswaja ich z cierpieniem... S. Michaela stworzyła dwa hospicja, w Gorzowie Wielkopolskim i w Wilnie. Obie placówki traktuje jak własne dzieci. Teraz przed nią kolejne wyzwanie. S. Michaela buduje trzecie hospicjum z oddziałem dziecięcym. Budowa hospicjum to poważne przedsięwzięcie. W jaki sposób siostra zdobywa wszystkie budowlane pozwolenia? Skąd bierze finanse na budowę? Jak wygląda litewska rzeczywistość? Czy Litwini chętnie pomagają?
Laureatem kwietniowej "Pozytywki Dzień Dobry TVN" został doktor Paweł Grabowski, który wyjechał na Podlasie by otworzyć tam pierwsze wiejskie hospicjum w Polsce. Stara się również zebrać pieniądze na stworzenie tam hospicjum stacjonarnego. Gratulujemy i dziękujemy za wielkie serce!
W słupskim hospicjum znaleziono w torbie ponad 100 tys zł. W plastikowej reklamówce było również Pismo Święte. Trwają poszukiwania właściciela. Wszystko wskazuje na to, że była to darowizna dla hospicjum. Kto ma pierwszeństwo do pieniędzy, pielęgniarka, która znalazła torbę czy placówka? Z dyrektor hospicjum Teresą Jerzyk rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Szymon Hołownia zorganizował zbiórkę pieniędzy na budowę stacjonarnego hospicjum dla chorych i starszych mieszkańców podlaskich wsi. O akcji powiedział w Dzień Dobry TVN. Jak się można do niej dołączyć? Obok Szymona na naszej kanapie usiadł pomysłodawca hospicjum doktor Paweł Grabowski. Dlaczego postanowił je wybudować? Ile pieniędzy potrzeba na dokończenie projektu?
W Tychach powstało Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci - Świetlikowo. Uruchomiła je Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci. W akcję zaangażowała się m.in. podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. W jakim celu powstało Świetlikowo? Co zapewnia chorym dzieciom? Jak można pomóc centrum? W Tychach był dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.