Styl życia

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do świata art déco. Na zwiedzających czekają prawdziwe perełki

Styl życia

Aktualizacja:

Muzeum Mazowieckie w Płocku po 15 latach gromadzenia obiektów zaprasza na wyjątkową wystawę poświęconą sztuce art déco. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z kompleksowo przygotowanym obrazem stylu życia tej pięknej epoki. Bartek Jędrzejak miał to szczęście, że zobaczył wystawę jako pierwszy.

Muzeum Mazowiecie w Płocku

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Planując wycieczkę po centralnej Polsce, grzechem byłoby pominąć Płock. Tam na zwiedzających czeka prawdziwa moc atrakcji: piękna starówka, malownicza Wisła, słynne molo oraz najstarsze w kraju muzeum. To właśnie tam zawitał Bartek Jędrzejak z ekipą Dzień Dobry Wakacje. I to nie z byle powodu. Wkrótce świętujące 200-lecie Muzeum Mazowieckie otworzy bowiem pierwszą w Polsce stałą ekspozycję sztuki z nurtu art déco.

- Muzeum płockie słynie ze zbiorów secesji, więc mamy szerokie znajomości w kręgach antykwariuszy - zdradził Leonard Sobieraj, dyrektor placówki, opowiadając o historii powstawania kolekcji. - Chętnie składali nam propozycje i stąd te wszystkie komplety mebli, które udało nam się zebrać oraz moda i biżuteria. Od 15 lat gromadziliśmy, teraz pokazujemy - wyjaśnił.

Ekspozycja obejmuje meble, wyposażenie wnętrz, numizmatykę, szkło, porcelanę oraz modę. Nie zabrakło również malarstwa czołowych twórców epoki. Perłą w koronie kolekcji jest "Martwa natura" Tamary Łempickiej, będącej niekwestionowaną ikoną swoich czasów oraz najdroższym polskim artystą. Za jej obraz "Portret Majorie Ferry" na jednej z londyńskich aukcji zapłacono równowartość 82 mln złotych. Wystawę będzie można zwiedzać już w przyszłym tygodniu.

Secesja w Muzeum Mazowieckim

Płockie muzeum to jednak nie tylko art déco. Placówka może się również pochwalić wspaniałymi zbiorami z belle époque. To okres rozkwitu kabaretów, techniki oraz względnego spokoju w Europie, którego ramy czasowe określa zakończenie wojny francusko-pruskiej oraz zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda będące iskrą doprowadzającą do wybuchu I wojny światowej. W Płocku można zobaczyć prawdziwe perełki pochodzące z tego okresu . Wśród nich szczególną uwagę zwracają meble Bugatti.

- Są zaprojektowane przez Carlo Bugattiego, czyli ojca Ettore Bugattiego, założyciela biznesu samochodowego - wyjaśnia kustoszka muzeum Małgorzata Szadkowska. - Carlo inspirował się sztuką afrykańską i etniczną - dodaje.

Wśród eksponatów muzeum nie zabraknie też rarytasów dla miłośniczek mody. Ten okres to czas wyszukanych strojów, niejednokrotnie skomplikowanych w noszeniu. W związku z pożądane były przedmioty ułatwiające codzienne czynności jak np. prawidła do damskich rękawiczek czy specjalne klipsy, których celem było wysmuklenie palców wytwornych dam.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości