Styl życia

Badania wykopaliskowe w Chodliku. "Gdzie nie wbijemy łopaty, mamy zabytki"

Styl życia

W Chodliku na Lubelszczyźnie przez kilkaset lat istniało jedno z największych w średniowiecznej Europie grodzisk. Wielkością i znaczeniem porównywalne jest z Londynem. Dziś to eldorado dla archeologów.

Chodlik – grodzisko skarbów

W Chodliku archeolodzy niemal codziennie znajdują bezcenne przedmioty świadczące o wyjątkowości tego miejsca. Wykopali chociażby arabskie dirhemy, ale też pierścień rycerski, srebrną figurkę, naszyjniki i głowę wilka. I to dopiero początek tej długiej listy.

- Gdzie nie wbijemy łopaty, mamy zabytki wczesnośredniowieczne, zazwyczaj pod linią warstwy kultury epoki brązu, a zaś pod tym jest jeszcze neolit. Czyli to takie miejsce, które było zawsze zasiedlone - tłumaczy dr Łukasz Miechowicz, kierownik misji archeologicznej w Chodliku IAiE PAN.

Archeologia - podróż w czasie

Archeolodzy zdejmują warstwę ziemi po warstwie i cofają się w czasie. – Znajdujemy zabytki, które kiedyś dotykali ludzie, tysiąc, dwa tysiące lat temu. To jest taki mistyczny moment, kiedy możemy nawiązać pewien kontakt – podkreśla kierownik badań. - Rośnie napięcie, kiedy pojawiają się obiekty - dopowiada lic. Agnieszka Chlebicka, Wydział Archeologii UW.

Badacze chodząc po powierzchni pól, poza tysiącami fragmentów naczyń glinianych, znajdują zabytki metalowe, leżące na powierzchni paciorki szklane i bursztynowe. Natomiast archeolodzy do dzisiaj zastanawiają się, czemu osadnictwo zamarło. – Czy był to najazd, a może zmiany klimatyczne, powodzie, nie wiem… To jest jedna z zagadek, którą trzeba rozwiązać - zaznacza dr Łukasz Miechowicz.

Zobacz cały reportaż w materiale wideo.

Zobacz także:

Magurski Park Narodowy – atrakcje turystyczne i ciekawostki o parku

Lampy z kijów narciarskich i drewniane misy. Poznajcie prace młodych podhalańskich twórców

Połączyła ich wzajemna miłość i pasja do żeglarstwa. Dziś wspólnie remontują stare jachty

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Pozostałe wiadomości