Mężczyźni częściej niż kobiety żyją na utrzymaniu rodziców. Czy to dla nich powód do wstydu?

Ojciec i syn
Mężczyźni częściej niż kobiety żyją na utrzymaniu rodziców
Źródło: Getty Images/Westend61
Jakie podejście do finansów mają młodzi Polacy? Jak wykazało badanie Krajowego Rejestru Długów, kobiety są bardziej zmotywowane do podjęcia pracy zarobkowej. W odróżnieniu od mężczyzn, znacznie rzadziej byłyby gotowe żyć na utrzymaniu rodziców.

Finanse młodych Polaków

Krajowy Rejestr Długów przeprowadził badanie dotyczące "podejścia młodych Polaków do pieniędzy". Wynika z nich, że aż 93% osób w przedziale wiekowym 18-35 twierdzi, że praca zarobkowa jest dla nich ważna. Uzasadnieniem tej odpowiedzi jest m.in. chęć bycia niezależnym finansowo oraz potrzeba zarabiania na własne utrzymanie.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

60% badanych potwierdziło, że niezależność pozwala na odkładanie środków na przyszłość. Ważna też jest konieczność zarobienia pieniędzy na większe wydatki czy możliwość przeznaczenia ich na przyjemności. Niestety, okazuje się, że młodzi Polacy walczą również z zadłużeniami.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki twierdzi, że dług w tej grupie wiekowej wynosi 5,8 mld złotych, a ponad 625 mln złotych to zobowiązania osób poniżej 25. roku życia. Każda z nich ma do oddania średnio 4,4 tysiące złotych.

- Nawet niewielki dług wpisany do rejestru długów uniemożliwia wzięcie kredytu na zakup mieszkania czy samochodu - zaznaczył. Potrzeby osiągnięcia niezależności finansowej nie ma 33% badanych.

Niezależność finansowa Polaków

Badania pokazują też, że osiągnięcie niezależności finansowej jest ważne aż u 74% oraz 70% kobiet, a u mężczyzn odpowiednio 65 i 63%. Dla pań większą motywacją jest wydawanie na przyjemności - jedzenie na mieście, markowe ubrania, wizyty u kosmetyczki. Jest to istotne dla prawie 57% respondentów.

78% uczestników badania uważa, że warto podejmować jakąkolwiek pracę, by się utrzymać niż czekać na wymarzoną ofertę. Prawie połowa twierdzi, że jeśli chce się utrzymać, trzeba zarabiać duże pieniądze, a 30% jest zdania, że rodzice powinny wspierać finansowo młodych dorosłych np. przy zakupie mieszkania i samochodu. Z tą opinią częściej zgadzają się mężczyźni (36%).

Mężczyźni częściej niż kobiety żyją na utrzymaniu rodziców

Panowie częściej zgadzają się też ze stwierdzeniem, że mieszkanie z rodzicami po 25. roku życia nie jest powodem do wstydu. Co piąty byłby gotów zrezygnować z pracy, gdyby ktoś inny go utrzymywał. W przypadku pań taką decyzję podjęłoby tylko 11% badanych.

To jednak nie koniec zaskoczeń. Kobiety znacznie rzadziej zdecydowałby się żyć na utrzymaniu rodziców, jeśli praca nie spełniałaby ich oczekiwań (9% i 16% u mężczyzn). Są także bardziej skłonne do pracy za najniższą krajową pensję.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Wirtualne Media

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Westend61

podziel się:

Pozostałe wiadomości