Temat tabu w Polsce. Kobiety wstydzą się mówić o tym głośno

Dlaczego kobieca seksualność jest tematem tabu?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Edukacja seksualna według Anji Rubik
Edukacja seksualna według Anji Rubik
Powrót do intymności po porodzie
Powrót do intymności po porodzie
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi
Mimo że czasy się zmieniły i jesteśmy coraz bardziej otwarci, to seks i kobieca seksualność są tematami, o których wciąż mówi się bardzo mało. To myślenie ma zmienić podcast "Sexperience". Dlaczego takie audycje są potrzebne? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Karczmarczyk, aktorką, która prowadzi podcast oraz Magdaleną Smaś-Myszczyszyn, seksuolożką, psychoterapeutką.

Dlaczego kobieca seksualność to temat tabu?

Choć żyjemy w czasach, w których o seksie mówi się bardzo dużo, to kobieca seksualność jest gdzieś pomijana. - Mam poczucie, że bardziej mówi się o seksualizacji niż o samym seksie i sensualności - powiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Karczmarczyk. Jej zdaniem w tej dyskusji nie ma miejsca na to, jak współżycie odbierają kobiety, jak jest dla nich ważne i czy czerpią z niego przyjemność.

Aktorka dodała, że kiedy zaproponowano jej poprowadzenie podcastu "Sexperience", zdecydowała się niemal od razu. - Nie miałam żadnych obaw. Tym bardziej że jest to projekt robiony z fundacją "Projekt kobiety", z którą współpracuje od lat, której jestem ambasadorką i która robi wiele dobrego na rzecz kobiet - wyznała. W ocenie aktorki wiele kobiet, choć czują się wyzwolone, wstydzą się mówić o seksie. Pytania o to, jak wygląda ich życie intymne, są dla nich bardzo krępujące. - Bardzo wiele z nas ma wbudowane jeszcze w twardy system to, że seks jest po to, żeby sprawić facetowi przyjemność, seks jest po to, żeby były z niego dzieci i nic więcej - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

O czym kobiety wstydzą się mówić?

Seksuolożka i psychoterapeutka Magdalena Smaś-Myszczyszyn twierdzi, że kobiety nie tylko wstydzą się mówić o seksie, ale także o niego prosić. Co gorsza, wstydzą się czerpać z niego przyjemność. - Nie wiedzą, jak wygląda orgazm, zastanawiają się, czy w ogóle miały orgazm. Nie wiedzą, że orgazmu trzeba się nauczyć, że nasze ciało nie jest zbudowane tak, że to przychodzi samo, że to wszystko wymaga naszego wypracowania, znajomości ciała - powiedziała w Dzień Dobry TVN Magdalena Smaś-Myszczyszyn.

Mogłoby się wydawać, że taką elementarną wiedzę o tym, jak zbudowane jest ciało, kobieta - jeszcze jako dziecko - powinna otrzymać od swojej mamy. Niestety tak się nie dzieje i seks jest tematem tabu również w rodzinach. - Mama też się wstydzi, też ma za sobą swoje przekazy, ma za sobą swoją matkę, babkę, czasy, w których żyła. Tak naprawdę wstydzi się rozmawiać o seksie, bo nigdy sama o tym nie rozmawiała - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?