Styl życia

Dodatki i ubrania w tym kolorze to hit! Będzie królował w 2022 roku

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Wybrano kolor nadchodzącego roku

Very Peri został kolorem roku 2022 Instytutu Pantone. Według przedstawicieli marki to dynamiczny błękit, podobny do koloru kwiatów barwinka. Ten najcieplejszy z odcieni niebieskiego ma zachęcać do optymistycznego patrzenia w przyszłość. Jego symbolikę wyjaśnia psycholog dr Marek Borowiński.

Very Peri kolorem roku 2022. Co symbolizuje?

Very Peri w katalogu Pantone został skatalogowany pod numerem 17-3938. To kolor zainspirowany pandemią COVID-19 i wirtualną rzeczywistością, do której przeniosło się życie. Barwa ma symbolizować beztroską pewność siebie oraz śmiałą ciekawość.

- Instytut Pantone mówi, że jest to kolor błękitny wpadający w czerwony odcień lub odwrotnie - zaznacza dr Marek Borowiński.

- Ten kolor symbolizuje to, co ma nadejść. Autorzy i twórcy trendów, w tym Instytut Pantone, mówią, że jest to kolor przemiany, głębi. Jest to fuzja połączenia świata cyfrowego ze światem rzeczywistym. Ten kolor ma dawać nadzieję - tłumaczy ekspert Dzień Dobry TVN.

Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolory roku Pantone. Kto czerpie inspiracje?

Kolor roku Pantone jest ogłaszany od 1999 roku. Na początku instytut wybierał jeden główny, lecz z czasem okoliczności się zmieniły, a organizatorzy starali się dopasowywać do otaczającego świata i wszystkiego, co miało wpływ na życie społeczne. Dlatego zdarzało się, że wybierano dwie przewodnie barwy jako "Kolory danego roku".

Pierwszy raz nastąpiło to, kiedy ogłoszono kolor roku 2016 i były to dwie barwy "róż i jasny niebieski" symbolizujące równość płci. Drugi raz, kiedy to ponownie kolorem roku ogłoszono dwie barwy, był zeszły rok i był to kolory szary oraz żółty.

Co roku wybrane odcienie królują na rynku, począwszy od kosmetyków, skończywszy na elementach wykończeniowych.

- Myślę, że każdy spotka się z tym kolorem właśnie w branży wyposażenia wnętrz, sieci dekoracyjne na pewno przygotują jakieś dodatki, elementy związane z tym kolorem, dlatego że wszyscy od 23 lat śledzą te barwy - zaznaczył psycholog dr Marek Borowiński.

- Kolory te zapisują się jako bardzo ważne. Pamiętajmy, że barwą roku 2000 była ostra czerwień i to był hołd złożony ofiarom World Trade Center, w 2005 ofiarom tsunami, które miało miejsce w 2004 roku - dodał gość Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości