Styl życia

Magiczna kraina Darka Menkusa i jego elfów pomocników. To w niej powstają wyjątkowe cuda z pierników

Styl życia

Piernik znany jest od wieków i choć przez cały rok można się nim delektować, to jak wiadomo, w Boże Narodzenie smakuje najlepiej. Śmiało można powiedzieć, że to polski symbol świąt. Poznajcie zatem piernikową pracownię Darka Menkusa, którą odwiedził Piotr Wojtasik.

Magiczna kraina pierników

Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa "pierny", czyli pieprzny. To właśnie z tego wypieku Darek Menkus buduje prawdziwe dzieła sztuki. Domek wykończony lukrem i jadalnymi kwiatami lub z czekoladowymi dekoracjami dopracowany do perfekcji - to tylko przykłady, bo lista bajkowych wypieków jest naprawdę długa. Koniecznie zobaczcie w naszym materiale wideo tę magiczną krainę.

- Gdy do pracowni przychodzi dziadek z wnuczką, to ten dziadek zamienia się w tego wnuczka. I to jest piękne – oznajmił cukiernik. - To jest wielka radość, jak ludzie poważni z pozoru zamieniają się w małe dzieci i mówią: o jejku, jakie to śliczne – dodał.

Piernikowe domki

Nasz reporter u boku cukiernika przygotowywał dom z piernika. Przy okazji zapytał eksperta, czy ciasto z piernika faktycznie powinno leżakować? – Powinno. Moje ciasto po zrobieniu leżakuje kilka tygodni. Korzystam z 9 przypraw, m.in. cynamonu, kardamonu, ziela angielskiego, imbiru, czy goździków - zdradził Darek Menkus.

W grudniu w pracowni przygotowują typowo świąteczne wzory. Pierniki w kształcie choinek, serduszek, czy gwiazdek. Mają nawet specjalną foremkę w kształcie domku, by nawiązać do tradycji. Takie pierniczki albo ozdabiają dom z piernika, albo sprzedawane są samodzielnie. Co ciekawe kilka tygodni po świętach również można je pałaszować.

Pomocnicy Dariusza Menkusa

Dariusz Menkus w swojej pracowni może liczyć na pomocników. Pierwszym z nich jest jego syn - Piotr Menkus , który od 6 lat pracuje z tatą. Widzowie mogą pamiętać kucharza z programu "MasterChef". Kolejnymi pomocnikami są: żona Joanna i córka Weronika.

Piotr zapytał, czy na święta w domu Menkusów również są pierniki? – Zawsze mamy w domu swoje pierniki. Oprócz tego mamy dekoracje, które zresztą Darek czyni, choinkę, prezenty. Święta spędzamy bardzo rodzinnie. Są dla nas piękne – odpowiedziała Joanna Menkus.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Polsko-włoskie święta rodziny Brunettich. "Wielkim zaskoczeniem było, jak wprowadziłam na wigilię opłatek"

Sałatka jarzynowa, pieczeń i ciasto. Wariacje Grzegorza Zawieruchy nie tylko na święta

Tych potraw nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Poznaj tradycyjne przepisy na 12 świątecznych dań

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości