Zwiedzanie Lwowa – jakie są największe atrakcje turystyczne?

Lwów
Ayhan Altun / Getty Images
Źródło: Moment RF

Lwów to miasto, które może pochwalić się ogromną ilością zabytków, zwłaszcza świątyń różnych wyznań. Całe Stare Miasto Lwowa widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co trzeba zobaczyć w kulturalnej stolicy Ukrainy?

Założony w XIII w. Lwów często nazywa się sercem Ukrainy. To tu pośród pięknych, zabytkowych budynków kwitnie kulturalne życie naszego wschodniego sąsiada. Nie brakuje tu koncertów, wystaw czy festiwali. Spektakle Opery Lwowskiej cieszą się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jakie są największe atrakcje Lwowa?

Stare Miasto we Lwowie

Zwiedzanie Lwowa można zacząć od Rynku na Starym Mieście, który był kiedyś największym i najważniejszym placem targowym. Rynek ma kształt kwadratu – w jego centralnej części znajduje się klasycystyczny budynek ratusza. Powstał on w latach 1827–1835. Z ratuszowej wieży, dostępnej dla zwiedzających, rozciąga się piękny widok na miasto. Na rogach Rynku znajdują się cztery fontanny z rzeźbami Neptuna, Diany, Adonisa i Amfitryty, a okalają go piękne kamienice. Na szczególną uwagę zasługuje renesansowa Czarna Kamienica wybudowana w drugiej połowie XVI w. Obok Czarnej Kamienicy znajduje się piękne Włoskie Podwórko, przyległe do Kamienicy Królewskiej, która kiedyś należała do Jana III Sobieskiego. Dzisiaj na dziedzińcu podwórka mieści się popularna restauracja.

Kilka minut od Rynku znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Lwowa – Opera Lwowska. Budynek opery, otwarty w 1900 r., został zaprojektowany przez polskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Możemy wykupić bilet na zwiedzanie wnętrz opery, m.in. eleganckiej Sali Lustrzanej. Warto też zobaczyć repertuar, ponieważ ceny biletów na spektakle są o wiele tańsze niż w Polsce, a poziom jest naprawdę wysoki. Budynek opery znajduje się na końcu Prospektu Swobody, reprezentacyjnego deptaku miasta. W okresie przedświątecznym odbywa się tutaj bożonarodzeniowy jarmark, a w lecie ławki są oblegane przez lokalnych miłośników szachów – prawie przy każdej ławeczce rozgrywa się partyjkę, którą chętnie oglądają przechodnie.

Odbijając nieco od Starego Miasta, trafimy na Pałac Potockich, zbudowany w XIX w. dla hrabiego Alfreda Józefa Potockiego. Dzisiaj w pałacu mieści się filia Lwowskiej Galerii Sztuki.

Świątynie we Lwowie

Lwów słynie z pięknych świątyń różnych wyznań. Jedną z najcenniejszych i najstarszych budowli sakralnych jest katedra ormiańska, pochodząca z XIV w. Po kilkukrotnych przebudowach katedra nabrała barokowego wyglądu, który możemy podziwiać do dziś. Wnętrze katedry olśniewa pięknymi freskami i malowidłami.

Z kolei bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana katedrą łacińską, jest jednym z najcenniejszych gotyckich budynków w całym kraju. Świątynię ufundował najprawdopodobniej polski król Kazimierz Wielki. We wnętrzu świątyni zwiedzający zobaczą piękne witraże, malowidła i imponujące organy z XIX w. W pobliżu katedry znajduje się renesansowa kaplica rodziny Boimów, znana z elewacji zdobionej pięknymi rzeźbami. Kiedyś znajdował się tutaj przykatedralny cmentarz, dzisiaj pozostała jedynie kaplica. Została zbudowana przez bogatego węgierskiego kupca.

Kolejną świątynią wartą odwiedzenia jest dawny klasztor Dominikanów, obecnie greckokatolicka cerkiew Najświętszej Eucharystii. Wnętrze budowli zachwyca pięknymi malowidłami. Ciekawostką jest, że w czasach komunizmu mieściło się tu Muzeum Ateizmu i Religii.

Nieco dalej od Starego Miasta, ale wciąż w odległości, którą można pokonać na piechotę, znajduje się sobór św. Jura, wybudowany na niewysokim miejskim wzgórzu. Rokokowa świątynia powstała w drugiej połowie XVIII w. i widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś sobór należy do Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.

Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Łyczakowski jest jedną z najstarszych nekropolii nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie. Leży we wschodniej części miasta. Na cmentarzu spoczywa wielu znanych Polaków i Ukraińców. Nekropolia słynie z pięknych, historycznych nagrobków i grobowców rodzinnych. Na terenie cmentarza znajdują się też kaplice, kolumny czy obeliski.

Wśród najbardziej znanych postaci kultury spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim należy wymienić Marię Konopnicką, Gabrielę Zapolską czy Władysława Bełzę, autora wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały”. Na cmentarzu zostało również pochowanych wielu powstańców walczących o niepodległość Polski, m.in. powstańców listopadowych i styczniowych. Jedną z części nekropolii jest Cmentarz Obrońców Lwowa, nazywany Cmentarzem Orląt Lwowskich. Znajdują się tu groby dowódców obrony Lwowa z lat 1918 i 1919, a także groby najmłodszych, często nastoletnich obrońców miasta.

Dworzec we Lwowie – perła architektury

Dworzec we Lwowie jest uważany za jeden z najpiękniejszych dworców na całej Ukrainie. Budynek został zaprojektowany przez Polaka Władysława Sadłowskiego i oddany do użytku w 1904 r. Swoim wyglądem zachwyca zarówno monumentalny, eklektyczny gmach główny, jak i przestronne perony. Z centrum miasta do dworca możemy dostać się tramwajem.

Zobacz wideo: "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Kim był naukowiec, o którym powstaje film?

Dzień Dobry Wakacje

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie