Zobacz też: Czy dziobak australijski jest zwierzęciem jadowitym? >>>
Kuchnia afrykańska jest Polakom niezbyt znana. Południowa sąsiadka Europy kojarzy nam się bardziej z Kilimandżaro, safari, dziką zwierzyną i znanymi wakacyjnymi kurortami na północy kraju niżeli z jej tradycjami kulinarnymi. Dania afrykańskie nie zawojowały świata jak kuchnia włoska i nie stanowią synonimu stylu jak kuchnia francuska. Mimo tego z pewnością potrafią zaskoczyć i oczarować, a ich największą zaletą jest ogromna różnorodność. Ciężko jest jednak jednoznacznie opisać kuchnię całego kontynentu. Na jego obszarze leżą 54 kraje, a każdy charakteryzuje się innymi tradycjami i kulturą, a co za tym idzie – narodową kuchnią. Co łączy je wszystkie? Z pewnością każda restauracja afrykańska w swoim menu stawia na zdrowe, bogate w składniki dania, oparte na naturalnych produktach, takich jak warzywa, owoce i mięso. W uproszczeniu kulinarną Afrykę można podzielić na dwie części: północną i południową.
Zobacz też: Grecka wyspa Lefkada – najciekawsze miejsca, plaże. Czy warto ją odwiedzić? >>>
Afrykańskie potrawy – Afryka Północna
Do krajów Afryki Północnej zalicza się przede wszystkim Algierię, Egipt, Libię, Maroko, Mauretanię, Sudan i Tunezję. Przeważa tutaj tradycyjna kuchnia arabska z widocznymi naleciałościami po dawnych kolonizatorach – Francuzach, Brytyjczykach, Włochach i Hiszpanach. Tutejsza kuchnia smakuje przede wszystkim kuminem, kardamonem, cynamonem, pietruszką, oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Najbardziej popularnymi mięsami są tu baranina i jagnięcina, ale często spotkać można tradycyjne północnoafrykańskie dania z ryb bądź owoców morza. Ponieważ dominującą religią w Afryce Północnej jest islam, to nie spotkamy tu dań z wieprzowiny, jako że mięso to jest przez muzułmanów uważane za nieczyste. Do dań mięsnych podaje się doprawiony miętą kuskus ze świeżymi warzywami oraz arabskie sosy. Kuskus stanowi tutaj także rodzaj deseru, gdy podawany jest z cynamonem i rodzynkami. Słynnym na cały świat daniem Afryki Północnej jest szorba adas – lekko pikantna zupa z czerwonej soczewicy. Jedzenie afrykańskie to mnogość wspaniałych, wyrazistych smaków i aromatów, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie.
Kuchnia afrykańska – przepisy popularne w centrum i na południu kontynentu
Tradycyjna afrykańska kuchnia , jaką spotkamy w centrum i na południu kontynentu, znaczenie różni się od tej z jego północnej części. Południowoafrykańskie jedzenie przyprawia się przede wszystkim czarnym pieprzem, goździkami, curry, chilli, gałką muszkatołową i kardamonem. Bez względu na to, czy jest to Kenia, Namibia, czy Botswana królują tu dania mięsne, choć i wegetarianie znajdą tu coś dla siebie.Choć tradycje kulinarne różnych krajów afrykańskich przeplatają się ze sobą, każdy kraj posiada własne, narodowe dania i przysmaki. Przykładowo Kenijczycy zajadają się sambusas, czyli małymi pierożkami, przypominające indyjskie samosy. Przysmakiem Ghany jest fufu – ziemniaczana papka polana sosem orzechowym lub ostrym sosem pomidorowym. Republika Południowej Afryki słynie zaś z bredies – gulaszu z mięsa jagnięcego duszonego z pomidorami i kapustą. Istnieją również łączące wszystkie kraje Afryki Środkowej i Południowej przepisy kulinarne. Kuchnia afrykańska to przede wszystkim najlepszej jakości mięsa, egzotyczne owoce i cała gama uprawianych na kontynencie warzyw. W Europie najpopularniejszymi daniami afrykańskimi są prawdopodobnie tradycyjna sałatka afrykańska (gotowana kapusta z dodatkiem białej fasoli lub ciecierzycy) i kurczak po afrykańsku (marynowane w imbirze, curry i mleczku kokosowym mięso podawane z chutney z mango i papryczki chilli). Idealnym dodatkiem do tych dań jest prosty w przygotowaniu ryż po afrykańsku , podawany z licznymi gotowanymi warzywami. Ciekawymi przysmakami niektórych regionów Afryki, stanowiącymi również swoistą atrakcję turystyczną, są smażone na głębokim oleju larwy owadów i termity. W Afryce na naszym stole nierzadko pojawić się może także mięso ze strusia, krokodyla, antylopy, bawoła lub małpy.
Zobacz też: Bukareszt – atrakcje ukryte pod wytworami socrealizmu >>>
Afrykańska kuchnia – tradycyjne napoje
Każdy region Afryki to inne tradycyjne napoje i trunki. W Afryce Północnej, gdzie większość mieszkańców przestrzega nałożony przez islam zakaz spożywania alkoholu, najpopularniejszym napojem jest herbata. Najczęściej wybieranym jej gatunkiem jest herbata zielona, którą parzy się ze świeżymi liśćmi mięty. Chiński napar bardzo popularny jest także w środkowej i w południowej części kontynentu. Tutaj pije się go z dodatkiem cynamonu. Ciekawostką jest, że Afrykańczycy piją gorące napoje nawet podczas największych upałów. W ten sposób utrzymują stałą temperaturę ciała i nie odczuwają panujących wysokich temperatur powietrza. W Afryce produkowane są również tradycyjne napoje alkoholowe. Najpopularniejszym jest piwo z prosa, kukurydzy lub z bananów, a także wino z soku drzewa palmowego.