Styl życia

Czeka cię długa podróż? Sprawdź, jak zadbać o nogi, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami

Styl życia

Aktualizacja:

Wakacje coraz bliżej i planujemy właśnie urlopy. Długa podróż samolotem lub samochodem niestety potrafi dać się we znaki. Jak zadbać o nasze nogi, aby zapobiec drętwieniu, opuchliźnie, a w najgorszym wypadku zakrzepicy żylnej? Z pomocą przychodzi kompresjoterapia. O tym, czym jest, opowiedział nam dr. n. med. Jacek Tulimowski, lekarz.

Jak zadbać o zdrowie w podróży samolotem, samochodem, pociągiem?

Siedzenie, brak wysiłku, praca przy komputerach, przyrost masy ciała - to wszystko zapewniła nam pandemia. Jak przyznał specjalista, siedzenie w pozycji kąta zgiętego, to jedno z gorszych rozwiązań. Zbyt długie siedzisko krzesła, które wchodzi nam w dół podkolanowy, zmniejsza przepływ krwi, tak samo, jak noga założona na nogę.

Niedobór wysiłku, nadmiar kilogramów, zaburzenia lipidowe, dieta, to powoduje, że zmniejsza się perfuzja, przepływy krwi i zwiększa się możliwość powstawania zmian o charakterze zakrzepic, zatorów

– wyjaśnił.

Lekarz przyznał, że o nogi warto zadbać także w czasie podróży. Przede wszystkim bez względu na to, czy jedziemy samochodem, pociągiem czy wybieramy samolot, nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu. Dorosły człowiek podczas upałów powinien wypić przynajmniej od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

- Jeżeli jest mało płynów w organizmie, to krew staje się gęsta. Jest wtedy większe ryzyko zakrzepic i zatorów. Najprostszą rzeczą, by to sprawdzić, jest pokazanie sobie języka w lustrze. Jeżeli jest suchy, to znaczy, że są niedobory płynów - alarmował.

W samochodzie nie zapominajmy także o odpowiednim ustawieniu foteli. Co dwie-trzy godziny warto również robić postój, na którym zarówno pasażer, jak i kierowca, wykona kilka ćwiczeń. Podczas jazdy osoby towarzyszące powinny co jakiś czas zmieniać pozycję ciała, a także prostować i zginać nogi. Dlaczego? - W momencie kiedy siedzimy, nie pracuje pompa mięśniowa – dodał.

Na co zwrócić uwagę, gdy czeka nas długi lot samolotem? Przede wszystkim odpuśćmy sobie picie kawy oraz alkoholu na pokładzie samolotu. Trunki te odwadniają organizm, który i tak potrzebuje solidnej dawki nawodnienia. Ponadto w kabinie samolotu ciśnienie i minimalna wilgotność źle wpływają na układ krążenia.

Kompresjoterapia – na czym polega, czemu zapobiega?

Kompresjoterapia to jedna z metod leczenia chorób żył, a także uznana metoda profilaktyki, która chroni nas przed obrzękami limfatycznymi, czy zakrzepicą żylną. Czym dokładnie jest? To prosty sposób, który polega na nałożeniu na nogę odpowiednio przygotowanego ucisku w postaci skarpety, podkolanówki czy rajstop.

- To są wyroby, które są z odpowiednich materiałów, np. bawełny. Są one odpowiednio tkane, tak aby ciśnienie było różne w różnych miejscach. Największe jest w śródstopiu, kostce, im wyżej tym maleje – wytłumaczył specjalista.

Co więcej, w obecnych czasach wyroby te nie rzucają się w oczy jak kiedyś, są dyskretne i ładne. To sprawia, że spokojnie możemy zakładać je na co dzień, nie zwracając na siebie uwagi np. na ulicy.

- Nie jest w nich gorąco, nic nie pije, nie gryzie. Działa to jak pompa mięśniowa, ta krew krąży lepiej. To nie leczy, ale zmniejsza zastój żylny. Dobieramy ten wyrób indywidualnie – podsumował specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Wakacje 2021: inaczej i bez tłumów, czyli "Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń"

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli w sprawie ograniczeń

Czym są podróże astralne i jak wyjść z własnego ciała?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości