Sprzątanie to częsty powód konfliktów między dziećmi a rodzicami. Sylwia Anderson-Hanney, terapeutka i mama siódemki oraz Ewa Frej - mama sześciorga dzieci, zdradziły, czy przy gromadce pociech możliwe jest utrzymanie domu w porządku i ładzie. Jak przekonać nastolatka do sprzątania?
Moje dziecko nie chce sprzątać
Weekend to w wielu domach cotygodniowa okazja do generalnych porządków. Pozornie neutralne zajęcie staje się często powodem do rodzinnych kłótni. O tym, czy warto gniewać się na swojego nastolatka z powodu bałaganu w jego pokoju, opowiedziały wielodzietne mamy – Sylwia Anderson-Hanney oraz Ewa Frej. Zapytane o to, czy istnieją odpowiednie metody rozmowy z pociechami na temat porządku, jedna z gościń zaznaczyła, że nauka panowania nad bałaganem powinna zacząć się od wczesnego dzieciństwa. Ponadto sprzątanie nie powinno być przykrym obowiązkiem, wykonywanym w sobotę. - Zawsze mam taką zasadę - bałagan to jest jedno, a brud to drugie. To mi pomaga - zaznaczyła Sylwia Anderson-Hanney.
- Weekend jest od fajniejszych rzeczy niż sprzątanie. Sprzątamy przy okazji w domu. [...] Na przykład jak idę do łazienki, to przy okazji umyję umywalkę, przy okazji umyję wannę. Dzieciaki sprzątają na bieżąco i to jest najlepsza metoda i jedyna działająca tak naprawdę - dodała Ewa Frej.
Sprzątanie - metoda małych kroków
Zarówno Sylwia, jak i Ewa podkreśliły, że każde dziecko jest inne i nie ma reguły co do zwyczajów związanych z utrzymaniem porządku. Obie panie jednak były zgodne, iż o ile z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym łatwo pójść na kompromis, tak nastolatki często nie chcą współpracować z rodzicami.
- Zdarzało mi się zrobić czyszczenie, bo 20 kubków na przykład stało z kożuszkami. [...] Robiłam czystkę, tak jak w wojsku. [...] Oczywiście bunt był, ale oczywiście potem sprzątała, ale jej naprawdę szło trudno – opowiadała Ewa Frej.
Sylwia zasugerowała, by za generalne porządki zabrać się stopniowo – metodą małych kroków. Według terapeutki można zacząć od zebrania brudnych naczyń i pościelenia łóżka, by z czasem przekonywać dziecko do kolejnych etapów sprzątania. Jak tłumaczy – dzieci poprzez bałagan budują swoją autonomię i choć bywa to absurdalne – bo utrudnia im codzienność – wolą postawić na swoim i żyć na własnych nieuporządkowanych zasadach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bałagan w pokoju nastolatka. "To jest oaza, więc dajmy dzieciom się wyrażać"
- Sprząta mieszkania studentów. Wyznała, którzy bałaganią najbardziej. "Proszę się nie obrażać"
- Klaudia Halejcio pokazała bałagan w domu: "Tego nie da się opanować"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News