Styl życia

Katarzyna Bosacka o składzie kalendarzy adwentowych. Czy warto dawać je dzieciom?

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Dziecko z kalendarzem adwenowym

W sklepach pojawiły się już gotowe kalendarze adwentowe. Do wyboru jest ich cała masa, jednak które będą najlepsze? Czy w ogóle warto po nie sięgać? Na nasze pytania odpowiedziała dziennikarka Katarzyna Bosacka. 

Skład kalendarzy adwentowych - czego unikać

Katarzyna Bosacka opublikowała na Instagramie wpis, w którym podsumowuje składy kalendarzy adwentowych. Pisze między innymi, że: "w każdym z nich na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier" oraz "niestety większość kalendarzy zawiera tłuszcz palmowy". 

Zobacz wideo: Jak czytać etykiety na produktach spożywczych?

Jak czytać etykiety na produktach spożywczych?
Jak czytać etykiety na produktach spożywczych? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dziennikarka przedstawia kilka popularnych kalendarzy adwentowych i analizuje ich skład. Większość zawiera E476, który często dodawany jest do słodyczy na bazie kakao. Dzięki niemu można go dodać mniej, a konsystencja jest zachowana. 

Zapytaliśmy Katarzynę Bosacką, jakie są składniki absolutnie nie powinny znajdować się w kalendarzach adwentowych.

Unikajmy tłuszczu palmowego, prawdziwa czekolada ma w sobie tłuszcz kakaowy. Szerokim łukiem omijajmy też kalendarze z E476, to emulgator, dzięki któremu producenci mogą do produktu dodać mniej cennego kakao 

Należy też unikać małej ilości kakao, sztucznych aromatów oraz mnóstwa mleka w proszku.

Katarzyna Bosacka o tym, czy warto dzieciom kupować kalendarze adwentowe

Zapytaliśmy także o to, co sądzi o dawaniu dzieciom kalendarzy adwentowych. - Kalendarze adwentowe to smak dzieciństwa. Lepiej kupić te o mniejszej gramaturze i lepszym - krótkim - składzie, niż te czekoladopodobne - poradziła autorka programu "MądrzeJEMY".

Zdaniem Katarzyny Bosackiej warto wybierać produkty, w których tłuszcz kakaowy zajmuje czołowe miejsce w składzie i takie, gdzie zawartość masy kakaowej jest najwyższa. Minimalna ilość masy kakaowej powinna wynosić 45%. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images

Pozostałe wiadomości