Źródlana, mineralna czy z kranu - jaką wodę wybrać? "Możemy zaoszczędzić ponad 2 tys. zł"

Woda wodzie nierówna – którą wybrać?

22 marca co roku obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN dziennikarka Katarzyna Bosacka opowiedziała, jaką wodę najlepiej spożywać na co dzień. Czy można pić kranówkę?

Stopień mineralizacji różnych wód

Kupując wodę w butelce warto sprawdzać jej skład - najlepsze wody zawierają powyżej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Wśród nich możemy znaleźć wapń (buduje kości), potas (obniża ciśnienie), jod (potrzebny tarczycy), magnez (uspokaja, koi stres). Z kolei jeśli uprawiamy sport, jesteśmy w ciąży, bądź karmimy piersią, to woda powinna być wysoko zmineralizowana i mieć powyżej 1500 mg składników. Ile zatem minerałów mają poszczególne wody?

Otóż woda źródlana, którą kochają Polacy, ma mniej więcej 230-350 mg składników mineralnych, woda do żelazka 60 mg, a warszawska woda z kranu 517 mg. Najwięcej ma z kolei woda lecznicza Zuber, bo aż 26 tys. mg. Wody wysokozmineralizowane nie są jednak przeznaczone dla wszystkich.

- To jest absolutnie woda, którą powinien zalecić lekarz. To są te wszystkie wody, które właściwie wyglądają jak zupa, czyli mają bardzo intensywny siarkowy smak i takim jajeczkiem pachną. To są wody absolutnie zarezerwowane dla ludzi chorych . (...) Natomiast jeżeli wchodzimy do sklepu i widzimy wodę do 2 tys. składników, to ja uważam, że to jest woda, którą powinniśmy pić, dlatego że nam tych pierwiastków mineralnych brakuje . (...) Nie ma czegoś takiego, że woda która ma do 2 tys. mineralnych składników w litrze może nam zaszkodzić - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka.

Czy można pić kranówkę?

Dziennikarka powiedziała także, że warto pić kranówkę. Komisja Europejska wydała niedawno dyrektywę, która ma upowszechnić picie wody z kranu w szkołach, przedszkolach czy budynkach użyteczności publicznej. Chcą dzięki temu ograniczyć liczbę odpadów plastikowych. Woda w kranie w Warszawie, Gdańsku, ale też w wielu małych miastach w Polsce jest bezpieczna.

- Jest kilka powodów, dla których powinniśmy pić wodę z kranu. Po pierwsze - pamiętajmy, że jesteśmy w UE i Unia nakłada bardzo zaostrzone normy. (...) Po drugie - woda w kranie jest absolutnie bezpieczna i jest tania - kosztuje niecały grosz za litr - podczas gdy woda butelkowana potrafi kosztować nawet złotówkę za litr - to jest ta różnica. Możemy zaoszczędzić. Dla czteroosobowej rodziny to ponad 2 tysiące złotych, jeśli będziemy pić wodę z kranu . Po trzecie - nie dźwigamy, nie niszczymy kręgosłupa, nie produkujemy dwutlenku węgla i nie produkujemy plastiku, a 4-osobowa rodzina produkuje około 50 kg plastiku, jeśli pije wodę butelkowaną - wymieniała w naszym programie Katarzyna Bosacka.

Ekspertka dodała, że prawo unijne nakłada na samorządy obowiązek dostarczania wody zdatnej do picia. Miejskie wodociągi odpowiadają za doprowadzenie czystej wody do granic naszego budynku. Z rury wewnątrz naszego bloku odpowiada z kolei jego właściciel, bądź administracja. Rury powinny być regularnie czyszczone, płukane i odblokowywane . Jeśli ktoś się martwi, że są stare i zazielenione, może na kran założyć filtr i pić wodę przefiltrowaną.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości