Styl życia

Nastolatka napisała książkę o swojej walce z anoreksją. "Bardzo dużo wśród młodych osób jest zaburzeń odżywiania i depresji"

Styl życia

Aktualizacja:

Karolina Krzyżaniak od 14. roku życia zmaga się z anoreksją. Nastolatka przy wsparciu rodziców i specjalistycznej pomocy wychodzi na prostą. Swoją walkę postanowiła opisać w książce, która już 10 grudnia trafi na półki księgarń. - Ludzie nie wiedzieli jak mi pomóc. Nie wiedzieli, co przeżywam - powiedziała Karolina w Dzień Dobry TVN.

Szesnastoletniej Karolinie zarówno talentu, jak i wrażliwości, powinno pozazdrościć wiele osób. Nastolatka napisała książkę "Ponad sobą", która traktuje o codzienności nastolatków. Lęki, brak samoakceptacji, zaburzenia odżywiania i przemoc rówieśnicza to dla wielu młodych osób codzienność.

Nastolatka napisała książkę o problemach psychicznych

Karolina zaczęła mieć problemy około 14 roku życia. Zaczęło się od kontrolowania ilość kalorii i posiłków oraz czytania etykiet. W ciągu pół roku bardzo schudła. Przy wzroście 170 cm ważyła 50 kilogramów. Stany depresyjne i poczucie braku siły było jej codziennością.

- Ta książka jest o niezrozumieniu osób, które spotykają takie choroby. Większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, co to znaczy. Napisałam tę książkę, żeby pokazać ludziom ten temat. Bardzo dużo wśród młodych osób jest zaburzeń odżywiania i depresji - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karolina Krzyżaniak.

Autorka książki i bloga spotkała się ze skrajnymi reakcjami ze strony otoczenia, kiedy uzewnętrzniła się ze swoim problemem.

- Spotkałam się zarówno z troską, jak i niezrozumieniem. Ludzie nie wiedzieli jak mi pomóc. Nie wiedzieli, co przeżywam - usłyszeliśmy.

Po czym rozpoznać chorobę psychiczną u dziecka?

W naszym studiu gościła nie tylko Karolina, ale także jej rodzice. To oni zauważyli, że z ich dzieckiem dzieje się coś złego.

- Przez długi czasu nie dopuszczaliśmy do siebie myśli, że to jest anoreksja, że coś złego się dzieje. Dopiero, kiedy oprócz utraty wagi nasiliły się zaburzenia zachowania, typu napady złości, frustracji, że np. mleko w lodówce jest za tłuste, albo kanapka posmarowana masłem - mówiła mama nastolatki, Katarzyna Krzyżaniak.

- Mieliśmy już 20 lat temu od czynienia z anoreksją w mojej bliskiej rodzinie. Dlatego pierwsze symptomy byliśmy w stanie wyłapać - dodała.

Krzysztof Krzyżaniak przyznał, że objawy choroby u córki nie były dla niego od razu wyraźne.

- Ja te symptomy dostrzegłem trochę później, niż żona. Może dlatego, że jestem mężczyzną, to też to postrzeganie jest inne. Ta choroba jest też bagatelizowana i trudno jest znaleźć zrozumienie i szukać fachowej pomocy. Sprawa jest bardzo złożona, bo przyczyny powstawania choroby są niejednoznaczne - powiedział tata Karoliny.

Rodzice w walce z anoreksją

Mama Karoliny uczula rodziców, żeby nie obwiniali się za wszystko, co spotyka ich dzieci. Często trudno gołym okiem zauważyć, że dzieje się coś niedobrego.

- Rodzice często obarczają siebie i uważają, że to jest porażka rodzicielska. Chciałam podkreślić jako matka, że tak nie jest. Nikt nie jest idealnym rodzicem, każdy popełnia błędy. To choroba jak każda inna, należy szukać po prostu pomocy. Tutaj kluczem jest dobry terapeuta - powiedziała Katarzyna Krzyżaniak.

- Pierwsze dwie próby fachowej pomocy był nieudane. Za trzecim razem trafiliśmy na dobrą osobę, która ma dobry kontakt z Karoliną - dodał tata nastolatki, Krzysztof Krzyżaniak.

Jak wygląda terapia nastolatków z zaburzeniami psychicznymi?

- Ta terapia obejmuje całą rodzinę. To nie tylko terapia córki. Terapeuta musi złapać kontakt porozumienia z chorym. Dziękujemy Pani Monice za ogromne zaangażowanie, pomoc - podsumowała Katarzyna Krzyżaniak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości