Podsumowanie czatu
W poniedziałkowym wydaniu Dzień Dobry TVN na naszym czacie gościła Agnieszka Nawarenko. Psycholożka odpowiadała na pytania dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Ten czat był dosyć zróżnicowany. Najczęściej pojawiały się pytania dotyczące powrotu do szkoły i tego, jak reagują dzieci. Było dużo pytań związanych z tym, że pojawiają się psychosomatyczne dolegliwości - bóle brzucha, wymioty, bezsenność
- wyjaśniła ekspertka.
Psycholożka zauważyła, że to, co łączyło ze sobą wszystkie pytania, to wyraźny niepokój - o dzieci i ich stan zdrowia.
Jest frazes, że można zarazić lękiem. I w przypadku dzieci ma to duże znaczenie. Niespokojny rodzic, który lękowo reaguje na to, co dzieje się w obecnej sytuacji, co oczywiście jest też naturalne, uruchamia niepokój i lęk u dziecka
- wytłumaczyła Agnieszka Nawarenko.
Jak więc działać w tej niepewnej sytuacji? Ekspertka stwierdziła, że jeżeli dorośli będą spokojni i w miarę elastycznie podejdą do sytuacji wokół, dzieci również będą sobie lepiej radzić. Pamiętajmy także o filtrowaniu informacji. Nie każdy niepokojący news musi dochodzić do naszego dziecka. Ograniczmy przebodźcowanie.
Zapis całego czatu z psycholożką znajdziesz w artykule: Jak pomóc dziecku, które zmaga się z problemami psychicznymi?
Nowy projekt pomocy psychologicznej online
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Huawei mają jasny cel - chcą dać dzieciom dostęp do pomocy online. Razem startują z projektem "Wsparcie psychologiczne online dla dzieci", który ma na celu udostępnienie bezpłatnie zdalnej, profesjonalnej pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej dzieciom, młodzieży i ich rodzinom - niezależnie od tego, gdzie mieszkają.
Psychoterapeuci łączą się korzystając z różnych udogodnień techniki za pomocą wideoczatu. Mamy porady telefoniczne
- mówi Agnieszka Nawarenko.
Pomoc będzie udzielana w ramach działalności trzech ośrodków pomocy dzieciom prowadzonych przez Fundację w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim. Działa także telefon wsparcia.
Od połowy marca mamy pomoc dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Pomoc zdalna jest cały czas dostępna
- dodaje psycholożka.
Przypominamy, że wszystkie pytania widzów i odpowiedzi psycholożki znajdziesz w naszym artykule: Jak pomóc dziecku, które zmaga się z problemami psychicznymi?
Zobacz też:
Wielozadaniowość, czyli problem współczesnych kobiet. "To straszne co robimy sobie i innym"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Adrianna Kowalczyk