Przyjemne w dotyku i kolorowe. W zabawkach czyha na dzieci śmiertelnie niebezpieczeństwo

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystkie dzieci czekają już na bożonarodzeniowe prezenty. Koń na biegunach, kolorowe klocki, a może nowa lalka? Przed świętami zastanawiamy się, jaki podarunek sprawić maluchowi. Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby był bezpieczny. Zwłaszcza, że kontrole wskazują, że zabawki często nie spełniają norm. W Dzień Dobry TVN mówił o tym Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niebezpieczne zabawki dla dzieci

Okres przedświąteczny to czas wyboru prezentów dla bliskich, w szczególności dla najmłodszych. Zależy nam, aby zabawki, które trafiają do rąk dzieci, były w pełni bezpieczne. Przez cały rok kontroluje to Inspekcja Handlowa, a zabawki poddawane są surowym testom w laboratoriach UOKiK w Lublinie i Łodzi. 

- Chcemy, żeby dziecko było szczęśliwe i zadowolone, ale ważne jest, żeby użytkowało bezpiecznie te zabawki. Testujemy przez cały rok, można zobaczyć na naszej stronie, jak pracuje laboratorium - rozciągamy, zgniatamy i spalamy je - opowiadał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

- Jako rodzice możemy dużo zrobić, żeby uchronić nasze dzieci. Ale są dzieci, których nie możemy sprawdzić, np. zawartość substancji chemicznych. I to robimy my. Niektóre dane są zastanawiające, a niektóre martwiące - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Pogoda na dziś
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową skontrolował kilka rodzajów zabawek dla dzieci – pociskowe, tj. pistolety, łuki, kusze, lalki, piłki i wiele innych. Eksperci sprawdzili ponad 200 modeli. Prawie połowa z nich była źle oznakowana, część zawierała niedozwolone stężenia ftalanów, kilka z nich miało zbyt wysoki poziom pierwiastków ciężkich, tj. boru czy kadmu.

- Oznakowanie to element, który możemy sprawdzić, czyli czy producent sprawdził zabawki pod kątem podstawowych kryteriów bezpieczeństwa, czy jest instrukcja obsługi oraz czy są elementy wskazujące na kryteria minimalnego wieku. Ale czy są też wymienione ryzyka, które powinniśmy uwzględnić, dając zabawkę dziecku - przestrzegał Tomasz Chróstny.

- Pamiętajmy, że nikt lepiej nie przetestuje pod kątem wytrzymałości zabawki niż dziecko. Wcześniej sprawdźmy jednak, czy zabawka np. nie jest za głośna, bo można uszkodzić słuch, czy nie ma łatwego dostępu do baterii - chodzi o te małe okrągłe baterie. Tu pojawia się zagrożenie chemiczne. Ftalany to zmiękczacze plastiku, które wykorzystywane są w zabawkach miękkich. Tzw. zmiękczacze plastiku mogą powodować większą skłonność do alergii, mogą powodować zaburzenia układu nerwowego i pokarmowego, a nawet bezpłodność. Mieliśmy sytuację, że 3 na 4 lalki miały przekroczoną normę ftalanu - zaznaczył szef UOKiK .

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości